Putinova indirektna poruka okupljenima u Davosu: Ili ćete Ukrajinu prisiliti na pregovore ili je neće biti
Volodimir Zelenski je u Davosu te tamo nastoji osigurati kontinuitet zapadne podrške za Ukrajinu, odnosno pokušati spriječiti daljnje srozavanje te potpore nakon što su paketi pomoći blokirani i u SAD-u i Europskoj uniji. Pritom Zelenski nastupa po već prepoznatljivom ključu - tražeći isključivo borbu protiv Rusije odbacujući bilo kakvu mogućnost pregovora.
No, pitanje je koliko će njegovi saveznici još dugo imati toleranciju na takav nepomičan stav jer situacija je danas puno drugačija nego prije recimo godinu dana kad je Ukrajina najavljivala da se sprema pokrenuti veliku protuofenzivu koja će - tako se tvrdilo - u potpunosti izbaciti rusku vojsku s teritorija Ukrajine.
Danas pak više nema ni nekih većih rasprava o izbacivanju ruske vojske te Ukrajina zapravo ubrzano radi na podizanju obrambenih fortifikacija kako bi spriječili da ova godina bude godina ruske protuofenzive.
Može li se očekivati upravo takav scenarij? Je li Rusija kroz uspješnu obranu osvojenog teritorija tijekom 2023. skupila dovoljno snage za ponovno preuzimanje inicijative i pokretanje ofenzive u 2024. godini? Ovisi, između ostalog i o tome koliko su točne informacije o velikim ruskim vojnim gubicima, naročito na istoku, uključujući bitku za Avdivku koja je zadnjih tjedana smirena, ali Rusi unatoč velikim naporima nisu uspjeli slomiti ukrajinsku obranu.
Ako ruska vojska nije u stanju preuzeti kontrolu nad gradom koji je do te mjere razrušen, onda ne izgleda kao da je to stanje iz kojeg bi mogla biti pokrenuta velika nova ofenziva.
Jasno, ni prošle godine Ukrajina nije bila u stanju pokrenuti ofenzivu, ali je ipak tvrdila da će to biti "preokret" - na taj način su si osigurali dodatnu potporu Zapada. Ta potpora je pak počela ubrzano slabiti nakon što je postalo očito da Kijev nije u stanju izvesti ono što obećava.
U tom smislu možda je sad na Rusiji red da prilagodbom vlastite retorike pokuša eventualno privesti rat kraju. Naime, sve veći broj zapadnih dužnosnika privatno vrši pritisak na Kijev nastojeći ih natjerati na pregovore s Rusijom. Moskva je toga svjesna kao i činjenica da moraju na neki način pojačati taj zapadni pritisak, ali kako? Jedan od načina je kad bi Zapad uvjerili da ako ne iskoriste ovu priliku možda je više neće ni dobiti. Drugim riječima - ili pregovori sad ili velika eskalacija rata u kojoj bi ukrajinske obrambene linije mogle biti probijene, a onda možda više ni ne bude Ukrajine koja bi mogla pregovarati o miru.
Čini se da ruski predsjednik Vladimir Putin bira upravo ovaj put, sudeći prema njegovim aktualnim izjavama, a sad će biti na Zapadu da procjenjuje je li to blef ili je rat u Ukrajini pred velikom eskalacijom.
Naime, Putin je danas rekao kako Rusija nikada neće napustiti dobitke koje je ostvarila u Ukrajini. Također je rekao kako bi ukrajinska državnost mogla "pretrpjeti udarac od kojeg se neće moći oporaviti".
Putin se obratio putem nacionalne TV kako bi, između ostalog, odbacio bilo kakve mirovne formule s kojima izlazi ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.
"Pa, ako ne žele pregovarati, onda nemojte! Sada je postalo već vrlo očito da ne samo da je ukrajinska protuofenziva propala već da je i inicijativa u potpunosti u rukama ruskih oružanih snaga. Ako se ovo nastavi ukrajinska državnost bi mogla pretrpjeti težak, jako ozbiljan udarac od kojeg se neće moći oporaviti", rekao je Putin.
Mnogi su uočili kako su Putinove izjave po pitanju rata u zadnje vrijeme postale poprilično samopouzdanije no u nekim ranijim periodima, uključujući u fazi kad se vrlo rijetko uopće pojavljivao u javnosti. Nije tajna da je Rusija prošla kroz poprilično duboku krizu koja je možda bila na vrhuncu u vrijeme pobune Jevgenija Prigožina i njegovih Wagner snaga. No, ovih dana rijetko tko se više uopće prisjeća sad već pokojnog vođe Wagnera koji je u jednom trenutku jurišao na Moskvu s namjerom da možda pokuša čak i državni udar.
Rusija u ovom trenutku pod svojom kontrolom drži oko 17.5% teritorija Ukrajine i to je većinom teritorij kojeg su osvojili u ranim fazama rata. Jasno, najlakše je bilo osvojiti teritorij gdje je Rusija mogla računati na simpatije lokalnog stanovništva, a to su dijelovi istočne i južne Ukrajine. Proboj prema prostoru gdje pada postotak onih koji govore ruskim jezikom pokazao se puno težim.
No, ako ukrajinska vojska izgubi mogućnost čuvanja obrambenih linija onda se može svašta dogoditi, čak i juriš ruskih snaga u kojem bi u kratkom periodu osvojili velike dijelove Ukrajine. Jer ruska vojska se oslanja primarno na samu Rusiju, a ona ne posustaje i potpuno okreće svoju ekonomiju prema vojnoj ekonomiji. S druge strane ukrajinska vojska pokazala je svoju snagu, ali u isto vrijeme ona direktno ovisi o pomoći sa Zapada i ako ta pomoć prestane više se jednostavno neće imati čime braniti.
To se poprilično snažno vidjelo zadnjih dana u postocima dronova i projektila koje ruši ukrajinska protuzračna obrana. Ranije su imali iznimno visoku učinkovitost, rušeći i preko 90% onog što je poslano prema njima. Sada ta brojka pada jer ukrajinska vojska više nema dovoljno raketa za svoje PZO sustave. Svakim novim danom bez zapadne potpore kapaciteti Ukrajine se brzo smanjuju, a Putin sad podsjeća - zapravo indirektno se obraćajući liderima u Davosu - da će ovim tempom Rusija uskoro biti u poziciji nadjačati Ukrajinu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.