Presuda koja potresa Francusku: Je li Marine Le Pen upravo izgubila najvažniju bitku svoje političke karijere? Ili je ovo "lov na vještice" kojem je bio izložen i Trump da bi na kraju trijumfirao?
Francuska politička scena jutros je doživjela snažan potres: Marine Le Pen, istaknuta čelnica stranke Rassemblement National (RN, bivši Nacionalni Front), proglašena je krivom za nezakonito korištenje sredstava Europske unije. Presuda je donesena na pariškom sudu koji je, uz takvu pravnu kvalifikaciju, najavio i mogućnost dodatnih mjera, uključujući zabranu kandidiranja za javne funkcije. Time se otvara pitanje hoće li Le Pen uopće smjeti sudjelovati na predsjedničkim izborima 2027. godine, iako je dosad bila vrlo ozbiljna kandidatkinja za nasljednicu Emmanuela Macrona.
Presuda je, prema navodima suda, rezultat dugotrajnog procesa povezanog s navodnim fiktivnim poslovima asistenata u Europskom parlamentu, koji su, umjesto za parlamentarne poslove, zapravo radili za francusku stranku. Le Pen je, zajedno s još nekoliko osoba, povezana s korištenjem EU sredstava za stranačke operacije. Više nije riječ o nagađanjima – sada i sama sutkinja Benedicte de Perthuis potvrđuje da se nije radilo o tek "administrativnim pogreškama", nego o "sustavu pronevjere" europskog novca. Prema presudi, Le Pen se nalazila u samom središtu tog sustava od 2009. godine, pri čemu je, kako se naglašava, djelovala "s autoritetom i odlučnošću".
Već se neko vrijeme govorilo kako bi Le Pen, ako bude osuđena, mogla ostati bez prava na obnašanje javne funkcije. Tužiteljstvo je tražilo petogodišnju zabranu kandidiranja i zatražilo da ona bude odmah provediva, čak i u slučaju eventualne žalbe. Sud, naravno, može taj zahtjev izmijeniti – možda ga ublažiti ili potpuno odbiti – ali sama činjenica da takav prijedlog postoji pokazuje koliko su tužitelji odlučni spriječiti daljnji politički uspon Le Pen. Politički kontekst nije zanemariv: ona je na francuskoj desnici glavni konkurent, a prema anketama i favorit za predsjedničku utrku 2027.
Iako su tijekom suđenja istaknuli kako se optuženici nisu osobno okoristili sredstvima, nego su njima pogrešno financirali stranačke aktivnosti, presuda ipak snažno udara u samo srce RN-a, nekadašnjeg FN-a, koji je godinama pokušavao ostaviti dojam "novog lica" i distancirati se od nasljeđa iz vremena Jean-Marie Le Pena. Komentatori smatraju da je ovo vjerojatno jedan od najjačih udaraca koji je Marine Le Pen dosad doživjela. Konačni ishod, ovisno o duljini i vrsti zabrane koju će sud odrediti, mogao bi znatno preoblikovati francusku političku scenu u narednim godinama.
Stavovi Marine Le Pen u velikoj su mjeri suprotstavljeni aktualnom predsjedniku Macronu, osobito kada je riječ o politici prema Ukrajini. Macron, unatoč vidljivom neslaganju dijela francuske javnosti, i dalje nagovješćuje da bi Pariz mogao dodatno angažirati vojne kapacitete na ukrajinskoj bojišnici, što se smatra iznimno rizičnim i po mišljenju mnogih "ludim" potezom. No, upravo je Le Pen, iako joj ne ide u prilog što dolazi s desnog političkog spektra, osvojila dio birača nezadovoljnih Macronovim pristupom. Za te je birače plan o daljnjem slanju vojnika u Ukrajinu nastavak, kako tvrde, "destruktivne politike" koja se više temelji na vanjskim pritiscima nego na stvarnim francuskim interesima.
Važno je pojasniti i pravni kontekst presude. Objašnjenja o "kazni neusklađenosti" dolaze iz francuskog Kaznenog zakona, članka 131-26, gdje se navodi da zabrana glasovanja znači i nemogućnost obnašanja "javne funkcije". Pitanje je, ipak, odnosi li se to i na ministarsku dužnost. Prema jednoj interpretaciji, ministri se ne biraju na izborima, nego ih imenuje predsjednik, pa možda ne spadaju u tu kategoriju. Drugi stručnjaci, međutim, smatraju da i ministar obavlja javnu ovlast, odnosno da je riječ o dijelu državnog suvereniteta, pa stoga potpada pod "javnu funkciju". Budući da ne postoji jasna sudska praksa, trenutačno se ne može sa sigurnošću reći bi li Le Pen, čak i u slučaju zabrane kandidiranja, mogla dobiti mjesto u budućoj vladi ako netko iz njezine političke opcije dođe na vlast.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.