Paranoidna masovna militarizacija Europe: Povijesnu priliku za mirniji svijet se ignorira na najgrublji način - s ovim planovima ćemo se jednog dana probuditi u ogromnoj tvornici oružja, na kontinentu koji je skrenuo s evolucijskog kolosijeka
Na povijesnu šansu za mir na kontinentu, a možda i globalno smirivanje, Europa odgovara paranoidnim i megalomanskim projektom masovnog naoružavanja. Ako su to postavke postojeće vladajuće garniture onda će iste otići zajedno s njom. Ali ako militaristička histerija, kroz još neviđeno medijsko "pumpanje", pomuti zdravi razum barem jednom dijela Europljana, onda ćemo se jednog dana zaista probuditi u ogromnoj tvornici oružja, na kontinentu koji je skrenuo s evolucijskog kolosijeka.
Europska komisija poručila je da Europa do 2030. godine mora ojačati svoje obrambene kapacitete kako bi mogla "odvratiti potencijalne napadače". U tom je duhu predložena inicijativa kojom bi se države članice poticale na kupnju naoružanja unutar EU-a i u "partnerskim" zemljama, a manje od SAD-a.
Iz novog prijedloga proizlazi da Britanija, SAD i Turska neće moći sudjelovati u obrambenim natječajima financiranima iz paketa zajmova vrijednog 150 milijardi eura, osim ako ne potpišu odgovarajući sporazum o sigurnosti i obrani s Europskom unijom. Po istom prijedlogu, 65% sredstava za nabavu opreme mora dolaziti od dobavljača iz EU-a, Norveške ili Ukrajine, dok bi se preostalih 35% moglo usmjeriti izvan toga kruga, ali samo uz valjani sporazum o sigurnosti.
Europska komisija navodi da će Rusija "dugoročno ostati temeljna prijetnja europskoj sigurnosti". Ovakav stav ne samo da u potpunosti potkopava već skoro pa i negira značajan napredak prema potencijalnom miru u Ukrajini. Postavlja se pitanje je li naglašavanje "ruske prijetnje" zapravo samo opravdanje za golemo povećanje europskih vojnih izdvajanja. Šefica europske diplomacije, Kaja Kallas, ističe: "Ne svjedočimo novoj 'hladnoj' nego pravoj vrućoj konfrontaciji na europskom tlu, a prijetnja je egzistencijalna".
Takvih komentara ovih dana od strane brojnih EU dužnosnika može se pročitati jako puno. Jedan dio njih očigledno već "ima prste" u europskom vojno-industrijskom kompleksu dok su drugi, ako uopće postoji ta druga kategorija, potpuno odvojeni od stvarnosti, kako na kontinentu tako i u svijetu.
Promjenom vlasti u SAD-u, ali i velikim zaokretom koji je donio Donald Trump, stvara se povijesna prilika za normalizaciju odnosa između Washingtona i Moskve. Takva mogućnost, pod uvjetom da zaista stasa na snažnim temeljima, može biti najbolja stvar koja se u 21. stoljeću dogodila za europsku sigurnost jer ovo višedesetljetno gomilanje napetosti (gdje je Ukrajina tek jedna, ali najveća, posljedica) ponajviše je uzrokovano teškim sukobom i rivalstvom između SAD-a i Rusije.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.