Ministar vanjskih poslova Ruske Federacije Sergej Lavrov boravio je u radnom posjetu u tri arapske monarhije: Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Kataru i Saudijskoj Arabiji između 9. i 11. ožujka. Tijekom boravka u potonjoj zemlji sudjelovao je na sastanku sa svojim kolegama iz Katara i Turske. Nakon tih razgovora najavljeno je uspostavljanje novog tročlanog formata savjetovanja o Siriji. Početkom godine, posjeti ministara vanjskih poslova svih gore spomenutih zemalja Moskvi prethodili su putovanju Lavrova. Iako Moskva shvaća da ne može zamijeniti američku ulogu u regiji, nada se da će zahlađenje veza između Washingtona i Rijada pomoći u jačanju vlastitog utjecaja.
Posjet ruskog ministra tim arapskim zemljama demonstracija je intenzivnih političkih i ekonomskih odnosa koje je Rusija uspjela izgraditi sa zemljama regije od 2015. godine. Te veze dokazuju važnu ulogu Rusije u politici ovog dijela svijeta. Posjet Lavrova dogodio se u kontekstu rastuće zabrinutosti arapskih država Perzijskog zaljeva promjenom politike Washingtona; s jedne strane čini se da su Sjedinjene Države odustale od strategije 'maksimalnog pritiska' na Teheran i traže dogovor o iranskom nuklearnom programu, dok se s druge strane distanciraju od Saudijske Arabije (ograničavanjem opskrbe oružjem, nametanjem sankcija , i stavljajući neformalni bojkot na prijestolonasljednika Muhammeda ibn Salmana). Rusija istražuje daljnje korake prema približavanju kraljevini zbog mogućeg slabljenju veza između Rijada i Washingtona nakon što su američke obavještajne službe deklasificirale izvještaj 25. veljače ocjenjujući da je saudijski prijestolonasljednik Mohammed bin Salman bio umiješan u atentat na saudijskog novinara Jamala Khashoggija. Ranije u veljači, Bijela kuća je izjavila da će predsjednik Joe Biden voditi diplomaciju preko saudijskog kralja Salmana bin Abdulazizija umjesto prijestolonasljednika, za razliku od bivšeg predsjednika Donalda Trumpa. "Od početka smo jasno stavili do znanja da ćemo kalibrirati naš odnos sa Saudijskom Arabijom", rekla je novinarima glasnogovornica Bijele kuće Jen Psaki.
Jedan od strateških ciljeva ruske politike u regiji bio je slabljenje neformalnog američko-arapskog saveza protiv Irana u Perzijskom zaljevu. Moskva, koja održava bliske odnose s Teheranom, pokušava uvjeriti arapske države da se distanciraju od Sjedinjenih Država i traže izravan sporazum s Iranom u okviru koncepta sustava kolektivne sigurnosti u zaljevskoj regiji, koji je predložila prije mnogo godina i ponovno iznijela kao prijedlog 2019. Međutim, ne čini se da su ove inicijative naišle na plodno tlo u regiji: arapske monarhije su previše nepovjerljive prema Teheranu, temeljeći svoju sigurnost na odnosima s Washingtonom. U međuvremenu Rusija, ne stavljajući se ni na jednu stranu sukoba i održavajući dobre odnose i s Iranom i s arapskim monarhijama, maksimizira svoj utjecaj u regiji i povećava svoju vrijednost u očima svakog dionika.
Situacija u Siriji bila je važna tema razgovora Lavrova s domaćinima, kao i tijekom trojnog sastanka u Kataru, uključujući turskog ministra vanjskih poslova Mevlüta Çavuşoğlua. Tijekom rata u Siriji, arapske države koje je Lavrov upravo posjetio podržale su oporbu protiv Assada i nastojale ukloniti predsjednika al-Assada s vlasti, percipirajući sukob u Siriji kroz prizmu njihovog suparništva s Iranom (koji je bio glavni Assadov saveznik, zajedno s Rusijom). Sada Moskva traži od arapskih monarhija da se pomire s vojnim porazom oporbe i priznaju režim. Konkretno, pozvali su na obnavljanje mjesta Sirije u Arapskoj ligi i ponovnu uspostavu ekonomskih odnosa s njom; također žele da arapske monarhije daju svoj doprinos financiranju procesa poslijeratne obnove i nagovaranju oporbe da prihvati Assadove uvjete u pregovaračkom procesu pod pokroviteljstvom UN-a koji bi politički okončao unutarnji sukob u zemlji. Moskva se nada da će to postići novi trojni format za konzultacije o Siriji koji je uspostavljen na sastanku u Kataru.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.