Ono što je trebalo biti gotovo protokolarno godišnje obraćanje naciji od strane ruskog predsjednika Vladimira Putina pretvorilo se danas u nešto sasvim drugo, nešto što bismo mogli komotno nazvati vojno-tehnološkim spektaklom kakav se rijetko viđa. Je li sve zajedno to bila velika demonstracija obrambene ili ofenzivne prirode, ovisi koga se pita - Putin pak drži, iako ne skriva da je ovo veliki skok naprijed u vojnoj sposobnosti, kako sve predstavljeno ima samo jedan cilj, zapravo dva ako se računa ono što proizlazi iz prvog: obranu i održavanje globalne stabilnosti.
Što je Putin to zapravo predstavio? Štošta. Nakon dužeg govora o aktualnom stanju Rusije i izazovima s kojima se njegova zemlja kontra svoje volje suočava, na scenu umjesto Putina-predsjednika stupio je Putin-prezentator, a ruskim dužnosnicima, naciji i ostatku svijeta, predstavio je nekoliko naprednih novih vojnih sustava, primarno raketnih. "Pogledajmo video snimku", bio je njegov znak za predstavljanje nečeg značajnog, a ta predstavljanja pretvorila su se u niz od nekoliko, svaki spektakularniji od idućeg. Počevši od raketa koje se na krajnje učinkovit i pomalo jeziv način "probijaju" do cilja tako da "skreću" i zaobilaze sve prepreke (uključujući i zone radarske detekcije) pa do nečeg što poprilično izgleda kao scena iz modernih filmova znanstvene fantastike - nešto što se lansira kao raketa, no uskoro poprima prirodu "kometa" te tako užareno nemilosrdno juri prema cilju.
Kada govorimo o raketnom oružju onda obično tehnologijom klasificiramo prema dometu - kratki, srednji i daleki. Da ne bi bilo zabune, za one koji se ne susreću često s ovom terminologijom, raketa "kratkog dometa" je zapravo raketa koja u prosjeku ima domet od oko 1,000 kilometara ili manje. Dakle, govorimo u startu o popriličnim dometima.
Gornja kategorija naziva se najčešće interkontinentalna balistička raketa ili skraćeno (s engleskog naziva) ICBM. Kako joj i samo ime govori, cilj joj je gađati neprijatelja i na drugim kontinentima, a ICBM-om se smatra svaka raketa koja ima minimalni domet od 5,500 kilometara.
Usporedbe radi, duljina našeg ekvatora je oko 40,000 kilometara. Imajući to u vidu spomenimo kako je Putin danas na svojoj neočekivanoj prezentaciji istaknuo, vrlo ponosno, kako Rusija od sada raspolaže s raketama koje "nemaju ograničenje udaljenosti". Ukoliko je zaista tako, velike barijere su probijene. Dakako, spoznaja o svemu ovome dolazi u poprilično ključnom trenutku po Rusiju.
Naime, Putin vjeruje, a i mnogi drugi, jer dokaza je nažalost previše, da se Rusija nalazi pod sve većim okruženjem Zapadnih, konkretno američkih, vojnih snaga. Argument koji ide u prilog toj tvrdnji je svakako širenje NATO saveza prema istoku, odnosno prema Rusiji. No, to samo po sebi ne bi toliko uznemirilo Rusiju - bi, ali ne toliko (svako širenje NATO-a dalje od Zapadne Njemačke je izravno kršenje obećanja koje je dato zadnjem sovjetskom lideru Mihailu Gorbačovu) - ono što Rusiju jako brine je raspoređivanje američkih raketnih sustava na prostoru istočne Europe.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.