Koncept "podrška Ukrajini koliko god bude potrebno" počeo se raspadati: Macron poziva Kijev da zauzmu "realan stav" po pitanju okupiranih teritorija, a uskoro će slijediti i drugi
Francuski predsjednik Emmanuel Macron poručio je da Ukrajina treba zauzeti "realan stav" u vezi teritorijalnih pitanja u pregovorima s Rusijom. Na godišnjoj konferenciji za francuske veleposlanike, prvi put je istaknuo kako Kijev treba razmotriti strategiju koja "nadilazi povratak teritorija" koje je Rusija okupirala.
Podsjetimo, ruske snage sada kontroliraju već oko petinu Ukrajine, uključujući većinu istočne regije Donbas. Macron je naglasio kako Ukrajinci trebaju voditi realistične pregovore o teritorijalnim pitanjima, a Europljani će osigurati "sigurnosne garancije" u svojoj nadležnosti.
Američka uloga trebala bi biti uvjeravanje Rusije da pristupi pregovorima, naglasio je Macron, dodajući da se nijedno rješenje sukoba ne može postići bez izravnog sudjelovanja Ukrajine i Europe.
Na konferenciji za novinare u Parizu, poljski ministar vanjskih poslova Radoslaw Sikorski ponovio je da stav njegove zemlje ostaje nepromijenjen te da "samo Ukrajina može odlučiti o svojoj budućoj granici".
"Poljska smatra da bi najprirodnije i dugotrajno rješenje bilo povratak na priznate granice", izjavio je Sikorski u prisustvu francuskog ministra Jean-Noela Barrota. Podsjetio je da je ruski predsjednik Vladimir Putin osobno pregovarao i ratificirao ugovore o granici između Rusije i Ukrajine 2004. godine.
Macron je zaključio da saveznici Ukrajine moraju osigurati dovoljno potpore Kijevu kako bi u pregovore ušao "iz pozicije snage". Ipak, nije iznio nove specifične obveze u vezi pomoći Ukrajini. "Neće biti brzog i lakog rješenja", rekao je Macron, referirajući se na obećanje Donalda Trumpa o brzom završetku rata.
Sve ove izjave su svakako vrlo zanimljive, naročito kad dolaze od Macrona. Podsjetimo, ne tako davno upravo je francuski predsjednik iznosio najoštrije militarističke stavove prema ratu u Ukrajini. Nadalje, on je jedini (barem među većim silama) zapadni lider koji je otvoreno spominjao mogućnost slanja vojske u Ukrajinu - i ne, ne u aktualnom kontekstu "mirovnih snaga" u slučaju da se rat okonča pregovorima (iako je i to samo po sebi kontroverzna ideja). Macron je u jednom trenutku poprilično šokirao i svoje saveznike jer njegove sugestije bile su na tragu pozivanja na direktno sudjelovanje u ratu protiv Rusije.
Izgleda da Macron voli "pustiti" razne ideje u javnost i onda prati reakcije. Radi li to i ovaj put, teško je reći, ali najnovije izjave svakako predstavljaju zaokret i to veliki. Dakako, Macron ovdje ističe ono što je već svima do sad postalo jasno, naročito sad kad je do dolaska Trumpa na vlast ostalo svega dva tjedna, no svejedno je riječ o zaokretu koji će u Kijevu izazvati poprilično frustracije - osim ako i oni sami nisu već spremni na neminovno.
Ipak, otvaraju se neka velika pitanja koja se tiču stava Europe. Bilo bi zanimljivo istražiti i pobrojati koliko puta su Macron i brojni drugi ukrajinski zapadni saveznici ponovili frazu "podupirat ćemo Ukrajinu koliko god to bude potrebno". Što je ostalo od te tvrdnje? Je li se toliko ponavljala da se istrošila? Ili nikad zapravo ni nije bila iskrena?
Postoji li tajni aneks te izjave, onaj u kojem stoji da će Europa biti ta koja će prosuditi koliko je to zapravo "potrebno", a ne Ukrajina? Jer ako se pita Kijev, a pritom se možemo voditi izjavama koje javno daju, on itekako vjeruje da je potpora i dalje potrebna i da bi trebala biti potrebna sve dok se ne ostvari zacrtani cilj, a to je izbacivanje ruskih snaga s okupiranih prostora.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.