
Kako preživjeti inflaciju i kako je natjerati da radi za nas? I zašto, unatoč brojnim upozorenjima, je ovo dobar trenutak za imati gotovinu
Inflacija. Neugodno zvuči i neugodna svakako jest. Već godinu dana neumoljivo raste, a čini se da u Hrvatskoj (kao i diljem Europe) dosljedno slijedimo SAD. Kod njih je trenutačno stopa inflacije oko 8.5%, a kod nas oko 7.3% (svakako ih sustižemo). Ali trebamo li se bojati inflacije ili je riječ samo o pokušaju zastrašivanja? Trebamo, itekako, pogotovo u ovakvom periodu gdje se rastu inflacije ne vidi kraj, ali u isto vrijeme moramo je razumijeti kako bismo mogli na što bolji način postaviti obranu.
Što je uopće inflacija? Relativno "novi" pojam u ekonomiji. Primjerice, španjolska kraljevina propala je u 17. stoljeću od tereta inflacije bez da je uopće znala što je to inflacija. No, u kasnijim vremenima inflacija je nešto što države i ekonomisti opsesivno prate i to s dobrim razlogom. Ne samo da se inflacija prati već je se na sve načine pokušava kontrolirati, no, kako ćemo uskoro i argumentirati, to je u praksi gotovo pa nemoguće.
U osnovi većina zna što predstavlja inflacija - porast cijena proizvoda. Jednostavno je. Ako kruh danas košta 13 kuna uskoro bi, zbog inflacije, mogao koštati 15 kuna, ili čak 20 kuna. Isto vrijedi i za sve druge proizvode koje možete kupiti za novac, od limenke piva, WC papira do novog automobila ili kuće. U prijevodu - vaš novac porastom inflacije jednostavno vrijedi manje jer za njega možete kupiti manje.
Inflacija nije povremena pojava, ona je stalno prisutna, ali je generalno niska (u "dobrim" vremenima), a može ponekad biti i negativna (deflacija), odnosno kad cijene padaju. No, u praksi se cilja da bude negdje "oko 2%". Znači li to da moj novac stalno gubi na vrijednosti? Da, ali pretpostavka je da ga s vremenom dobivate i više. Plaće bi zato redovno morale rasti kako bi pokrile te gubitke od inflacije (lako reći!).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.