Kada je na Japan izvršen preveliki pritisak dogodio se Pearl Harbor - hoće li Europa uskoro to izazvati kod Rusije?
Mađarski premijer Viktor Orban poručio je danas kako su nove EU sankcije prema Rusiji "korak prema ratu", prenosi novinska agencija AFP. Neki će možda otpisati Orbanova upozorenja zbog činjenice da se zna da je bio (ili još uvijek jest) u dobrim odnosima s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, ili pak zbog toga što je u krajnje lošim odnosima s Bruxellesom, no unatoč tome ovo upozorenje i slična ne bi trebalo unaprijed odbacivati. Isto pak stiže u tjednu gdje je incident oko rakete koja je pala na prostor Poljske, i tamo ubila dvoje ljudi, dodatno pojačao napetosti i u prvi plan stavio opasnost od širenja sukoba.
Situacija se donekle smirila nakon što su i Poljska i SAD sugerirali da se radi o ukrajinskoj raketi (samo Kijev još uvijek tvrdi da to nije slučaj) koja je gađala rusku i greškom pala na prostor Poljske (pritom Washington i Varšava naglašavaju da svejedno drže Rusiju odgovornom).
No, da je bila riječ o ruskoj raketi - ili pak interpretaciji koja sugerira da je to bio ruski napad - postoje konkretne opasnosti da bi takav incident mogao proširiti postojeći rat na širi prostor Europe. Naime, u tom slučaju dovoljno bi bilo da je Poljska, kao NATO članica, aktivirala Članak 5, odnosno kolektivnu obranu.
Zašto pak mađarski premijer Viktor Orban smatra da se Europa kreće prema ratu s Rusijom? Pojašnjava svoje stajalište ovako - "Svatko tko provede ekonomsku intervenciju u vojni sukob jasno zauzima poziciju. Malo po malo idemo prema ratu", poručio je Orban u današnjem intervjuu za pro-vladinu radio postaju.
Ekonomski pritisci na Rusiju traju od početka njihove invazije na Ukrajinu (zapravo i prije, ali ne uz toliki intenzitet i obujam) te to izaziva sve veće posljedice, uključujući i ovotjedni tehnički ulazak Rusije u stanje recesije (smanjenje ekonomske aktivnosti u dva uzastopna kvartala). No, jesu li ti potezi u toj mjeri opasni da Europa završi u otvorenom ratu s Rusijom kao što sugerira mađarski premijer Orban? Svakako je moguće. Ekonomski pritisci nerijetko su kroz povijest dovodili do izbijanja ratova, širenja ratova i drugih sličnih situacija. Zapravo jedna od najvećih ratnih eskalacija - početak direktnog sukoba između SAD-a i Japana za vrijeme Drugog svjetskog rata - izazvan je uvelike ekonomskim pritiskom, odnosno američkim uvođenjem totalnog naftnog embarga prema Japanu (tadašnje japanske vlasti zaključile su da uz sve zalihe imaju nafte za maksimalno dvije godine te su odlučile napasti SAD udarom na Pearl Harbor, a tim potezom i SAD ulazi u Drugi svjetski rat).
Morao bi to biti vrlo veliki ekonomski pritisak na Rusiju da se ona odluči na jedan takav sličan potez. No, možda i nije potreban "jedan" potez već znatan broj manjih koji prijete gušenjem ruske ekonomije. Kako i ističe Orban - Europa "malo po malo" klizi prema ratu s Rusijom.
Ruska ekonomija, kako i svi znaju, uvelike ovisi o izvozu energenata. Uvođenje ograničenja na cijenu po kojoj se kupuju ruski plin i nafta bio bi dosta velik udarac po Rusiju - naročito ako bi zapadni saveznici po implementaciji takvog poteza uspjeli u taj kartel uvući i neke druge ruske klijente izvan Europe (to će biti teže izvedivo, ali nije da je nemoguće).
U takvom slučaju, da se ruska ekonomija nađe u situaciji gdje od cijelog svog energetskog bogatstva više ne može gotovo ništa zaraditi, to bi moglo biti nešto ekivalentno pritisku pod kojim se našao imperijalni Japan neposredno pred udar na američku pomorsku bazu Pearl Harbor.
No, kad mađarski premijer Viktor Orban upozorava na opasnost od izbijanja rata između Europe i Rusije, pritom je svakako potrebno imati na umu da i on ima određenu agendu.
Kako smo već i spomenuli, Orban je već godinama u popriličnom oštrom sukobu s EU vlastima u Bruxellesu. EU ga optužuje da pokušava uvesti autoritarnu vlast u Mađarsku, da guši slobodu govora, pravosuđa... On pak uzvraća da samo prakticira suverenitet te da mađarski narod stoji iza njega (činjenica jest da i dalje s popriličnom lakoćom osvaja izbore).
Valja također spomenuti da unatoč činjenici što Orban redovno oštro kritizira EU sankcije prema Rusiji, iste svejedno na kraju dobivaju i mađarsko "zeleno svjetlo". Podsjetimo, da bi ovi potezi bili implementirani potreban je konsenzus svih zemalja članica, dakako, i Mađarske, koja se na kraju ipak svaki put pridruži drugim EU članicama.
No, ako je Orban tako uvjeren da će ovi potezi dovesti do rata između Rusije i Europe, zašto ih onda sam ne zaustavi? Očito je da se boji reakcije. Orbanu je jasno da bi EU mogla i oštrije kažnjavati Mađarsku. Baš kao što je i EU vodstvu jasno da bi Mađarska mogla početi stavljati veto na neke odluke. Zbog toga i dalje imamo određenu suradnju.
Mađarska ekonomija smanjila se u trećem kvartalu u odnosu na drugi. Inflacija je prešla 20%, a ako govorimo samo o cijeni hrane onda je inflacija preko 45% (!). Drugim riječima, ovo nije ekonomski trenutak u kojem bi Mađarska mogla ulaziti u veći sukob s Bruxellesom.
No, zbog vlastite pozicije mađarske vlasti ne odustaju od prozivanja Bruxellesa za opasnu eskalaciju situacije. Ovih dana diljem zemlje su postavljeni i plakati na kojima piše: "Sankcije Bruxellesa vode nas prema" - a u produžetku teksta nalazi se slika rakete.
"Sada isporučujemo razorno oružje, obučavamo ukrajinske vojnike na vlastitom teritoriju, uvodimo sankcije ruskoj energiji... Postajemo sastavni dio sukoba", rekao je Orban. "Još ne pucaju na nas, ali smo na rubu da postanemo sudionik u ratu. Europa igra vrlo opasnu igru", zaključio je mađarski premijer.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.