
Istanbul je samo ispipavanje razine ukrajinske načetosti: Na stolu je poraz koji se ne bi spominjao, a samo Europa ga sad sprečava i to uranjanjem cijelog kontinenta u predfazu velikog rata
Danima najavljivani "značajni četvrtak u Istanbulu" dolazi i prolazi, gotovo kao i svaki drugi dan otkako je izbio rat u Ukrajini. Skoro pa ništa novo nismo saznali, zapravo izgleda kao da konkretni pregovori nisu niti počeli iako su stigle ruske i ukrajinske delegacije. Znači li to da je pokušaj već propao? Ne nužno. Kako stvari stoje ovaj četvrtak mogao bi biti samo inicijalno "uhodavanje", ispipavanje terena, a nešto jasniju sliku možda dobijemo tek sutra kad - i ako - dvije strane sjednu za stol.
Može li se to očekivati? Jako je teško reći u ovoj situaciji. Kako smo i čuli tijekom dana, u Tursku je od "velike trojke" stigao samo Zelenski, ali ni on nije došao do Istanbula već se sastao s turskim predsjednikom Erdoganom u Ankari, a tamo ga čekaju i predstavnici njegovih europskih saveznika. Prema zadnjim izjavama ni nema namjeru doći u Istanbul, jer je već ranije najavio da je voljan to učiniti samo ako Putin bude tamo. Pošto Putina nema, a iz Moskve navode da ga neće ni biti, sasvim je moguće očekivati da bi Zelenski mogao vrlo brzo napustiti Tursku i pokušati sve ovo prikazati kao svoju diplomatsku pobjedu u stilu "Putin me se prestrašio, nema petlje doći da direktno razgovaramo".
To što će Zelenski pokušati je zapravo samo "jedna od teorija". Druga je da Putin nikad nije ni imao namjeru doći, treća da bez Trumpa to ni ne smatra dovoljno bitnim susretom... Dakako, može postojati i četvrta - uspomena na Andreja Karlova, ruskog ambasadora u Turskoj koji je ubijen na licu mjesta 2016. od strane turskog policajca (koji te večeri nije bio na dužnosti). U Karlova je ispalio hice dok je ovaj držao govor u umjetničkoj galeriji u Ankari. Navodno zbog gnjeva prema ruskoj politici prema Siriji. Slučaj Karlov svakako je nešto što će Moskva imati na umu prije nego pošalju Putina u Tursku, pogotovo u ovako napetom trenutku.
Jasno, po istom ključu i ukrajinski predsjednik bi se mogao bojati za svoju sigurnost, jer atentati nikad nisu isključeni. Ipak, nekako je puno lakše zamisliti da Ukrajina nastavi istim pravcem nakon Zelenskog (kako god da otišao) nego što je to slučaj s Rusijom gdje je Putin postao sinonim za cijelu jednu eru (no ni to ne znači da nije zamjenjiv, jasno).
Prije nego prokomentiramo mogući konačni ishod cijele ove priče oko Istanbula, pogledajmo što ruska strana tvrdi u svojoj ažuriranoj današnjoj verziji.
Moskva nastoji uključiti Kijev u izravne pregovore u Istanbulu kako bi se osigurao trajan mir, izjavio je u četvrtak glavni ruski pregovarač Vladimir Medinski (ruski akter za kojeg mnogi do danas nisu ni čuli, što isto govori dosta), podsjetivši da je riječ o "oživljavanju mirovnog procesa" koji je ukrajinska strana prekinula prije tri godine. Podsjetimo, predstavnici obje zemlje stigli su u Tursku nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin prošloga tjedna ponudio nastavak izravnih razgovora s ciljem rješavanja sukoba, a ruska delegacija ističe kako je spremna "djelovati konstruktivno i pronaći održiva rješenja".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.