Inkognito i preko iranskog posrednika: Misteriozna ponuda za mir od misterioznog "važnog europskog lidera" upravo je stigla u Moskvu
Početkom ovog tjedna Ukrajina je poručila kako su započeli veliku vojnu protuofenzivu na jugu zemlje ističući kako im je cilj zauzeti Herson. No, nekoliko dana nakon čini se da je vojna operacija već zapela jer linija bojišnice se nije znatno promijenila. Stižu oprečne tvrdnje sukobljenih strana - ukrajinske snage tvrde kako napreduju, ruske pak kako je ukrajinska protuofenziva razbijena i prije no što je krenula. Može li se pak u ovakvom trenutku, gdje sukob očigledno dodatno eskalira, tražiti šansa za mir? Naravno da može, oni koji smatraju da se ovaj rat mora što prije završiti svjesni su da je svaki dan prilika za promicanje mirovne inicijative, no nažalost miroljubivih aktera, barem javno, kronično nedostaje.
I u takvoj situaciji na scenu stupa akter od kojeg se to možda ne bi očekivalo - Iran. Naime, Iran je danas predstavio, odnosno isporučio mirovnu inicijativu Rusiji ističući kako je istu sastavio jedan "europski lider". Koji? To je u ovom trenutku misterij...
Iranski ministar vanjskih poslova, Hossein Amirabdollahian, sastao se danas u Moskvi sa svojim ruskim kolegom Sergejem Lavrovom te je pritom, za vrijeme zajedničke novinske konferencije, potvrdio kako mu je predao prijedlog koji je pak njemu dao iranski predsjednik Ebrahim Raisi, a njemu je pak dao/poslao netko od europskih lidera.
"Ovdje su ideje na temelju kojih je moguće zaustaviti sukob u Ukrajini i ja sam te ideje podijelio s gospodinom Lavrovom", rekao je Amirabdollahian.
No, ne samo da nije otkrio od kojeg to europskog lidera stižu ove "ideje", nije čak rekao ni gotovo ništa o njima. Jedine detalje koje je odlučio podijeliti u razgovoru s novinarima su da se, između ostalog, ideje tiču situcije oko nuklearne elektrane Zaporožje i ratnih zarobljenika.
Tko bi mogao biti taj europski lider? Za početak znamo da je europski što je već samo po sebi možda pozitivna vijest iako bi bilo jako čudno da SAD šalje (kad bi uopće slao) mirovnu inicijativu preko Irana kojeg smatra neprijateljem!
Kako smo i rekli, mirovnih inicijativa kronično nedostaje, ali za pretpostaviti je da veliki prijedlozi i neće biti izloženi javno već će se upravo na ovakav ili neki sličan način poslati na razmatranje.
Turska je pokušala posredovati u nekoliko navrata i imali su određeni uspjeh. Na temelju turskog i UN posredovanja realiziran je dogovor o izvozu ukrajinskog žita preko Crnog mora što je od velike važnosti za smirivanje globalnih tržišta hrane, a i nabujalih cijena.
U isto vrijeme Turska je i donekle ograničeni posrednik. Kao prvo, turske kompanije intenzivno surađuju s Ukrajinom u dostavljanju borbenih dronova. Dobro, može se reći da je to turski privatni sektor, a ne odluka države, ali govorimo o Turskoj, zemlji gdje se ovakvi potezi ne mogu donijeti bez vrlo eksplicitnog odobrenja moćnog turskog predsjednika Erdogana. To taman i odgovara kompleksnoj prirodi tursko-ruskih odnosa.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.