
Dug je put od Dubrovnika do Ramsteina: Zelenski trati vrijeme na Balkanu dok čeka da Bidenu prođe uragan, ali iza kulisa neki ukrajinski akteri gaje nadu da će umjesto "plana pobjede" stasati pregovori s Rusijom
Prateći današnji summit između balkanskih predstavnika i Zelenskog u Dubrovniku dobiva se dojam da se užurbano radi na privođenju rata kraju i to uz ukrajinsku veliku i jasnu pobjedu. Dakako, riječ je o još jednom skupu u nizu koji služi više za potrebe lokalne dnevne politike i domaćih prijepora (recimo Plenković vs Milanović koji nije na pozvan na skup, a vjerojatno se ne bi ni odazvao) nego što odražava bilo kakvu sliku stvarnosti. Ukrajinski predsjednik svoj plan za okončanje rata marketinški je nazvao "plan pobjede" pa se i predstavlja u takvom tonu, ali marketing nema veze s trenutačnom ratnom slikom.
Tako da dok se daju protokolarne izjave bolji dojam trenutačnog stanja može se potražiti negdje drugdje, primjerice kod ukrajinskog ambasadora u Turskoj. Naime, predstavnik Ukrajine u Ankari, Vasilij Bodnar, poručio je kako je Ukrajina i dalje zainteresirana za "mirovni summit" do kraja ove godine na kojem bi sudjelovala i Rusija.
Takav teoretski summit spominje se već nekoliko mjeseci, no izjave Bodnara su u koliziji s tvrdnjama njegovog šefa. Naime, iz ureda Zelenskog ovog su tjedna poručili kako je planirana konferencija u studenom "otkazana" te da će se umjesto toga održati niz "tematskih konferencija" s ukrajinskim saveznicima. Očito je današnji skup u Dubrovniku jedan takav primjer. No, Bodnar otkriva još nešto zanimljivo. Poručio je kako je Kijev i dalje zainteresiran za pregovore "samo ne direktno".
"Jedan od najvažnijih ciljeva ovog summita je postizanje pravednog mira u Ukrajini," rekao je Bodnar na brifingu u turskoj prijestolnici u srijedu, prema izvješću Reutersa. "Nadamo se da ćemo ovaj summit održati do kraja godine. Ne govorimo ovdje o formatu u kojem Ukrajina i Rusija sjede jedna nasuprot drugoj, a Ukrajina sluša ruske zahtjeve. Ono što sada vidimo je ovo: međunarodna zajednica, zajedno s Ukrajinom, sjest će i izraditi popis koraka koje bi trebalo poduzeti za pravedan mir u Ukrajini, te će raspravljati o tome kakve zahtjeve postaviti Rusiji na temelju tog popisa," dodao je Bodnar.
Zamišljeni summit ne bi bio "izravni bilateralni sastanak," objasnio je, već format u kojem bi se razgovori vodili kroz posrednike. Takav format inače se zna nazivati "shuttle diplomacija" (gdje se informacije brzo prenose od jednih do drugih, ali bez direktnog sudjelovanja).
Prema Bodnaru, Turska bi bila važan sudionik na konferenciji, s obzirom na njezino iskustvo u posredovanju sukoba.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.