Analiza zadnje crvene linije: Rusija je spremna upotrijebiti nuklearno oružje, a Zapad i Zelenski možda to potaknu ako udar bude ograničen na Ukrajinu
Kako smo i prognozirali da bi se moglo dogoditi, dok Zelenski u SAD-u traži odobrenje za dalekometne napade unutar Rusije, Vladimir Putin je najavio dramatično jačanje nuklearne doktrine Rusije.
Putin je izjavio svom Vijeću sigurnosti da će Rusija razmotriti upotrebu nuklearnog oružja ako bude napadnuta od strane bilo koje države s konvencionalnim oružjem. Okidač za lansiranje nuklearnih projektila protiv Ukrajine ili bilo kojeg njenog saveznika, rekao je, bila bi "pouzdana informacija o masovnom lansiranju zračnih i svemirskih napadačkih sredstava i njihovom prelasku preko naše državne granice".
Poruka je vrlo jasna i točno se zna kome je upućena.
Prijedlog ruskog predsjednika Vladimira Putina o ažuriranju nacionalne nuklearne doktrine trebao bi poslužiti kao upozorenje zapadnim državama o tome što bi se moglo dogoditi ako podrže agresiju na Rusiju, izjavio je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
U srijedu je Putin predložio da nova nuklearna strategija tretira "agresiju na Rusiju od strane bilo koje nenuklearne države, ali uz sudjelovanje ili potporu nuklearne države", kao "zajednički napad" koji bi prešao nuklearni prag.
Implikacija je da bi nova pravila bila primjenjiva na mogući ukrajinski napad duboko unutar Rusije koristeći napredna oružja koja su isporučile SAD, Velika Britanija ili Francuska.
Prema ruskom predsjedniku, Moskva bi također "razmotrila" mogućnost pribjegavanja nuklearnoj opciji ako dobije "pouzdane informacije" o "masovnom" raketnom napadu koji je pokrenula neka država protiv Rusije ili njezinog najbližeg saveznika, Bjelorusije.
Komentirajući Putinovu naredbu u četvrtak, Peskov je rekao da je siguran kako svi razumni lideri i analitičari shvaćaju ozbiljnost ove najave. "Pogotovo kada je riječ o tako neviđenom sukobu izazvanom izravnim sudjelovanjem zapadnih država, uključujući nuklearne sile, u sukobu oko Ukrajine", dodao je.
Putin je ranije upozorio zapadne zemlje da bi davanje dopuštenja Ukrajini za korištenje visokopreciznih, strano proizvedenih oružja za napade unutar Rusije značilo njihovo izravno sudjelovanje u neprijateljstvima, jer ukrajinska vojska ne može upravljati takvim oružjem bez zapadnog vojnog osoblja. Međutim, Moskva je više puta izjavila da se pridržava načela da nuklearni rat "nikada ne bi trebao biti vođen".
U ožujku je, međutim, Putin rekao da je Rusija "tehnički spremna" za nuklearni rat te je spremna upotrijebiti nuklearne resurse ako bi opstanak zemlje bio ugrožen.
Još nije jasno hoće li to utjecati na razmišljanje zapadnih saveznika Ukrajine u vezi korištenja dalekometnih projektila. No, jedna od glavnih značajki javne rasprave o ratu u Ukrajini je rizik od korištenja nuklearnog oružja. Činjenica jest da kad je Rusija zadnji put, ne tako davno, upozorila da bi napadi takvim raketama vrlo lako doveli do direktnog rata s NATO-om, pojedini ukrajinski zapadni saveznici prestali su urgirati takvu opciju za Ukrajinu.
Nuklearne prijetnje bile su do sad već više puta taktika ruskog vodstva. Kad god Ukrajina dobije novo oružje sa Zapada, Moskva odgovara referiranjem na razaranja koja bi mogla prouzročiti svojim nuklearnim arsenalom, ili izvođenjem vježbi kako bi podsjetila Zapad na postojanje te prijetnje.
Međutim, nedavno su se pojavila izvješća o sve većoj spoznaji među bliskim Putinovim savjetnicima da ove prijetnje postaju sve manje uvjerljive, jer se kontinuirano ignoriraju "crvene linije" koje je Moskva postavila.
Ipak, iako Ukrajina dobiva najnaprednije sustave protuzračne obrane i ofenzivne rakete koje bi mogle pogoditi ciljeve duboko unutar Rusije, NATO zemlje i dalje strogo ograničavaju njihovu upotrebu.
Nuklearne sile obično provode nuklearnu komunikaciju objavljivanjem smjernica za upotrebu svojih arsenala. Trenutni strateški koncept NATO-a usvojen je od strane čelnika država i vlada na summitu Saveza u Madridu u lipnju 2022. U njemu se navodi: "Okolnosti u kojima bi NATO morao koristiti nuklearno oružje iznimno su rijetke".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.