Američki senatori pripremaju nove "sankcije koje slamaju kosti": Hoće li Trump odobriti pritisak na Putina?
Objavljeno

Američki senator Lindsey Graham najavio je da će Senat sljedeći tjedan započeti proces donošenja novih, oštrijih sankcija protiv Rusije zbog rata u Ukrajini koji traje već tri godine. Prijedlog zakona, koji ima široku potporu od čak 82 supokrovitelja, uključuje uvođenje carine od 500 posto na robu iz zemalja koje kupuju rusku naftu, plin ili uran.
Graham, koji je zajedno s demokratskim senatorom Richardom Blumenthalom posjetio Kijev, opisao je nove mjere kao "sankcije koje slamaju kosti", ističući da im je cilj prisiliti Putina na pregovore. Međutim, predsjednik Donald Trump zasad oklijeva, zabrinut da bi nove sankcije mogle ugroziti mogućnosti za postizanje mira.
Ukrajinski predsjednik Zelenski podržao je inicijativu naglašavajući potrebu dodatnog pritiska na Moskvu. Graham je skeptičan prema ruskim mirovnim prijedlozima, tvrdeći kako Putin pokušava odugovlačiti da bi pripremio novi vojni napad i osvojio dodatni teritorij.