Sve dublja kriza u Gruziji: Zastupnici su izabrali novog predsjednika koji je oštar kritičar Zapada, oporba ga ne priznaje te i dalje predsjednicom smatraju Salome Zurabišvili
Objavljeno

Gruzijski zastupnici izabrali su u subotu za predsjednika Mihaila Kavelashvilija, oštrog kritičara Zapada, čime je postavljen na čelo države u trenutku velikih prosvjeda protiv Vlade zbog zaustavljanja pregovora o pristupanju Europskoj uniji prošlog mjeseca.
Odluka vladajuće stranke Gruzijski san o zamrzavanju procesa pristupanja Europskoj uniji do 2028. godine, naglo prekidajući dugogodišnji nacionalni cilj zapisan i u Ustavu zemlje, izazvala je široko nezadovoljstvo u Gruziji, gdje ankete pokazuju da je članstvo u EU vrlo popularno među građanima.
Kavelashvili, bivši profesionalni nogometaš, poznat je po svojim anti-zapadnim stavovima. Tijekom javnih nastupa ove godine više je puta tvrdio da zapadne obavještajne službe pokušavaju uvući Gruziju u rat s Rusijom.
Stotine prosvjednika okupile su se ispred parlamenta uoči glasanja. Neki su igrali nogomet na ulici ispred zgrade parlamenta i mahali crvenim kartonima, ironično aludirajući na Kavelashvilijevu sportsku karijeru.