Uganda zabranila prosvjede, socijalni nemiri zbog korupcije se ipak nastavljaju
Dugogodišnji predsjednik Ugande, Yoweri Museveni, zabranio je organizaciju "Aktivisti za promjene" koja je prošle godine u fokus svoje kampanje stavila rastuće cijene hrane i goriva, ali i posramila njegovu dugogodišnju vladavinu.
Musevenijeva administracija ove srijede je skupinu proglasila "nezakonitim društvom", prozvavši ih za uništavanje imovine i gubitak života.
Vlada, koja je dočekala mirne prosvjednike sa smrtonosnim oružjem, zabranila je grupi daljnja djelovanja i zabranjuje se svim medijima da izvještavaju o skupini.
Prosvjednici su ipak održali manji skup ovog četvrtka u zračnoj luci Kololo, u glavnom gradu Kampali - prosvjed je autorizirala policije prije najnovije odluke Musevenijeva administracija ove srijede.
Zabrana djelovanja donijeta je nakon što je pripadnik policije ubijen tupim predmetom nakon prosvjeda koji je izbio 21. ožujka. Od tada se Museveni angažirao da "zdrobi protuzakonite građane", prenosi The Washington Times.
Vođe opozicije okrivljuju Musevenijev režim za ubojstvo i tvrde kako ova administracija koristi incident kako bi učvrstili svoju vladavinu.
Organizacija "Aktivisti za promjene" smislili su zanimljiv način mirnog otpora - prošle godine pozvali su sve građane u Kampali da krenu na posao pješice, u znak prosvjeda protiv dugogodišnje vlade. Podsjetimo, Yoweri Museveni nalazi se na vlasti još od 1986.
Slika: prošlogodišnji sukobi u Ugandi za vrijeme anti-vladinih prosvjeda
Velik broj stanovnika se odazvao ovoj akciji i uskoro, umjesto automobilskih gužva, ulice su bile pune pješaka koji su išli na posao hodajući u znak prosvjeda. Uspjeh ovakve akcije poprilično je posramio Musevenija jer je postalo sasvim jasno da se velik broj stanovnika ne slaže s njegovom dugogodišnjim vladavinom. Museveni je reagirao ekstremno žestoko - policija je brutalno nasrnula na mirne prosvjednike, u nekoliko navrata čak je otvorena i vatra.
Lokalna TV postaja WBS TV prenosi kako je za vrijeme sukoba stradalo i jedno dijete:
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.