Napad koji bi mogao biti smirivanje: Dronovi iznad Isfahana za kraj uzajamnih odmazdi?
Kad se noćas pojavila vijest da je Izrael napao Iran to je mogao biti početak najteže eskalacije na Bliskom istoku, pogotovo nakon što su iz Irana obećali da će na svaku "izraelsku pogrešku" odgovoriti još i 10 puta snažnije nego zadnji put. Pritom su se referirali na iranski masovni napad raketama i dronovima na nekoliko izraelskih baza u noći sa subote na nedjelju prošlog tjedna. Taj pak napad bio je odmazda za ranije izraelsko zračno bombardiranje iranskog konzulata u Damasku pri čemu je ubijeno nekoliko visokih pripadnika iranske Revolucionarne garde. Najnoviji čin tih uzajamnih odmazdi dogodio se jutros izraelskim napadom na centralni Iran, no, s obzirom kako jutro prolazi, možda se možemo nadati da će ovo biti i posljednji čin jedne jako napete situacije koja je mogla izmaknuti kontroli i ugroziti cijeli Bliski istok.
Informacija je još uvijek malo, ali ono što se nudi sugerira da je Izrael izveo napad na lokaciju kod grada Isfahan na prostoru istoimene iranske provincije. Izgleda da je napad izveden s nekoliko dronova, a iranske snage navode da je njihova protuzračna obrana srušila tri. Lokalni stanovnici javljaju da su čuli snažne eksplozije, možda od djelovanja protuzračne obrane.
Ako je napad zaista izveden samo s tri drona onda možemo govoriti o zaista vrlo maloj odmazdi koja, kako iranski izvori navode, nije prouzrokovala nikakvu štetu. No, iako mala ova izraelska "odmazda na odmazdu" zapravo u sebi nosi nekoliko važnih poruka. Kao prvo, pokazali su da mogu doći sve do centralnog Irana, konkretnije do mjesta gdje se nalaze glavna iranska nuklearna postrojenja. To samo po sebi zapravo i ne bi bila neka vijest jer iranski dronovi već su i ranije opaženi na ovim lokacijama, no ovo bi bio jasan podsjetnik u vrijeme eskalacije napetosti.
Kao drugo, Izrael je još jednom pokazao svojim saveznicima u Washingtonu da ih se njihova upozorenja ne tiču. Naime, američke vlasti u više navrata upozoravale su Izrael da ne pokreću odmazdu, a naročito da je ne pokreću na sam teritorij Irana pošto se time riskira puno veći sukob. Izrael, kao i više puta ranije, nije poslušao i to je nešto čime se ključni ljudi Netanyahuove desničarske administracije vole hvaliti. Time svakako daju Americi i poruku što se tiče potencijalne ofenzive na južni palestinski grad Rafah u Pojasu Gaze. SAD traži da ne pokreću taj napad, ali izgleda da će Izrael svejedno to učiniti tvrdeći da jedino tako mogu "eliminirati Hamas" (iako se u gradu nalazi oko 1.4 milijuna civila).
Kao treće, Izrael ovo smatra svojom pobjedom "u brojkama". Oni su napali prvi (konzulat u Damasku) i nakon iranskog uzvraćanja prošle subote oni sad napadaju zadnji. Možda Izrael misli da je nešto postigao takvom računicom, u smislu dominantnosti, no u konačnici Iran će iz ove priče izaći kao puno zreliji akter pod uvjetom da na ovih nekoliko dronova ne odgovore. Jasno, uvijek se može reći i da je Izrael ovakvim slabim uzvraćanjem Iranu omogućio da završi s uzvraćanjima jer se nema na puno što ovog puta ni uzvraćati.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.