Izjava koja će s Kavkaza odjeknuti na sve strane svijeta: "Ovisiti samo o Rusiji bila je strateška pogreška"
Iza armenskog premijera Nikola Pašinjana je svakako nekoliko intenzivnih godina i velikih preokreta. Ono što će najviše obilježiti njegovu vladavinu je rat s Azerbajdžanom kojeg je Armenija vodila od 2021. - uz najveću eskalaciju u rujnu 2022. - i izgubila. Bio je to još jedan rat za spornu regiju Gorski Karabah oko koje se ove dvije nekadašnje sovjetske republike spore već desetljećima. Azerbajdžan je u ovom zadnjem sukobu dobio vrlo snažnu podršku Turske koja je Baku opskrbila sa svojim naprednim dronovima. Isti su se, još jednom (kao i ranije u Libiji), pokazali kao faktor prekretnice.
Armenija pak, koja na svom teritoriju ima nekoliko ruskih vojnih baza, vjerojatno je očekivala da će je Moskva braniti, ali to se nije dogodilo. Umjesto toga Moskva se nametnula kao posrednik i pošiljatelj mirovnih snaga u spornu regiju nakon što je sukob tehnički već završio, odnosno nakon što je Armenija rat izgubila, a Azerbajdžan je ponovno uzeo kontrolu nad Gorskim Karabahom. Sasvim je očekivano da će nakon svega premijer Pašinjan biti "malo ljut"!
Jučer je dao intervju za nedjeljno izdanje talijanskog lista La Repubblica te je pritom rekao nešto vrlo značajno - istaknuo je kako je bila "strateška pogreška" oslanjati se samo na Rusiju za svoju sigurnost.
Izjava nimalo ne iznenađuje jer je jasno da je Erevan duboko razočaran činjenicom da je Rusija odlučila igrati na kartu "želimo zadržati dobre odnose s obje strane". No, izjava će također imati i znatne posljedice jer će potencijalno "natjerati na razmišljanje" neke druge ruske saveznike. Je li moguće da takvo što pomisle, recimo, Assad ili pak Lukašenko? Vjerojatno ipak ne. Naime, Pašinjan možda toga nije bio posve svjestan, ali njegov savez s Moskvom nikad nije bio do te mjere čvrst. Nadalje, američke delegacije koje su dolazile u posjete Erevanu uvijek su iritirale Rusiju. No, i bez toga jako bi bilo teško zamisliti da bi Rusija stala na stranu Armenije u slučaju sukoba s Azerbajdžanom. Dakako, valja imati na umu da je ovo bio primarni sukob za Gorski Karabah. Druga priča bi možda bila da se ratovalo na ulicama Erevana (ili u blizini ruskih vojnih baza!).
Ali valja podsjetiti da Rusija ima obrambeni pakt s Armenijom i da je na kraju ispalo da od te obrane Armenija nije vidjela skoro pa ništa osim ruskih mirovnih snaga koje su stigle kako bi osigurale opstanak prekida vatre na Gorskom Karabahu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.