Predsjednik JAR-a, Jacob Zuma, nakon pritiska iz vlastite stranke podnio ostavku - na njegovo mjesto dolazi okrutni Cyril Ramaphosa poznat po tome što je odobravao masakr rudara u štrajku kod Marikane
Južnoafrički predsjednik Jacob Zuma podnio je tijekom jučerašnjeg dana ostavku nakon što se našao pod velikim pritiskom vlastite stranke. Obratio se naciji putem državne televizije te poručio kako podnosi ostavku koja stupa na snagu odmah, no, također istaknuo kako se ne slaže s odlukom njegove stranke ANC.
Podsjetimo, iz ANC-a su mu poručili da mu može ili sam odstupiti s vlasti u roku od 48 sati ili će stranka glasati o povjerenju prema njemu. Znajući da će većina zastupnika glasati protiv njega ukoliko do toga dođe, Zuma je odlučio sam sići s vlasti.
Zuma se nalazi na vlasti još od 2009. te je do sada u brojnim navratima optuživan za korupciju. S druge strane čini se kako ANC-u nije u interesu progoniti ga već na njegovo mjesto dovesti njegovog zamjenika, Cyrila Ramaphosu, novog ANC lidera, što su sada i uspjeli.
Cyril Ramaphosa je vrlo utjecajan političar, no ima brojnih negativnih strana. Pitanje je što je on prije, političar ili biznismen, a kada je riječ o njegovim poslovanjima ona se vežu uz kontroverznog bivšeg britanskog premijera Tonya Blaira. Nadalje, Ramaphosa će ostati upamćen po tome što je pozivao i odobravao masakr rudara u štrajku u Marikani gdje ih je 2012. od strane snaga sigurnosti ubijeno na desetke. Rudare u štrajku nazvao je "pokvarenim kriminalcima".
Imajući samo ove detalje nije teško zaključiti u kojem pravcu će se kretati JAR pod njegovim vodstvom. Za očekivati je da će primarni profiteri biti strani poslovni interesi.
Vezano uz temu:
Kroči li Južnoafrička Republika stopama Mugabeova nasljeđa?
Kleptokracija kao tendencija - kočnica Afrike
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.