Petraeusova ostavka i CIA: između optužbi za pokušaj destabilizacije ekvadorske vlade i svjedočenja o napadu u Bengaziju
Nakon što je direktor američke Centralne obavještajne službe (CIA), David Petraeus, prije nekoliko dana podnio pismenu ostavku predsjedniku Obami, u gotovo svim mainstream medijima kao razlog ostavke navedena je njegova vanbračna afera koju je sam priznao i ocijenio kao "neprihvatljivu, kako za muža, tako i za vođu jedne ovakve organizacije". No, s obzirom na malo poznate okolnosti u kojima je Petraeus podnio ostavku, teško je vjerovati kako je glavni razlog tako osobne, a ne profesionalne prirode.
Naime, Petraeus je ostavku podnio neposredno nakon pobjede Baracka Obame na predsjedničkim izborima, a samo tjedan dana prije nego je trebao svjedočiti pred Kongresom u vezi nedavnih napada na američku ambasadu u Bengaziju prilikom koje su ubijeni američki ambasador Christopher Stevens zajedno s 3 djelatnika američkog konzulata. (vidi: U Bengaziju ubijen američki ambasador Christopher Stevens i 3 djelatnika američkog konzulata). Da je podnio ostavku ranije, vjerojatno bi Obaminu predsjedničku kampanju bacio u drugi plan i doprinjeo curenju informacija koje bi potkrijepile Romneyeve tvrdnje o "fijasku obavještajne službe" i njegove sumnje u to kako napad u Bengaziju nije bio samo spontani protest protiv Sjedinjenih Država (u drugom dijelu kampanje Romney više nije potezao ovu temu). No, također se postavlja pitanje zašto je podnio ostavku u ovom trenutku kada je FBI već mjesecima znao za Petraeusovu aferu s Paulom Broadwell koja je čak uspjela pristupiti njegovom e-mailu i povjerljivim informacijama. Teško je vjerovati da u Bijeloj kući nisu znali za ovaj incident do sada, tako da neki analitičari smatraju kako je ostavka zbog navodne bračne nevjere samo dimna zavjesa za skandal koji bi izbio da se potvrde sumnje kako su CIA i Bijela kuća znale za prijetnju koja postoji u Bengaziju i kako Washington nije učinio ništa da ju spriječi. Prema zakonu, Kongres treba biti informiran o bitnijim aktivnostima ili propustima obavještajne službe, te stoga mnogima nije jasno zašto se o aferi tajilo do noći nakon izbornih rezultata i da li to znači da je Bijela kuća znala za nju i pomogla u zataškavanju.
Za sad će umjesto Petraeusa, kao novi trenutni direktor CIA-e, na najavljeno saslušanje otići Michael Morelli, no, unatoč ostavci Petraeus će kao najpotrebniji svjedok vjerojatno opet biti pozvan svjedočiti. Čelnica Komiteta za obavještajne poslove Senata, Dianne Feinstein, izjavila je kako ju najviše brinu doslovno stotine upozorenja u materijalima koje su prikupili. ''Dogodilo se pet napada tijekom godine, od kojih je jedan bio napad na samu ambasadu. Pitam se, zašto nešto nije učinjeno po tom pitanju?''.
Još jedan nedavni događaj koji je usred buke predsjedničkih izbora ostao nezapažen u medijima, a koji otkriva zakulisne igre CIA-e odnosi se na optužbe o crnim fondovima koje CIA koristi kako bi preko Čilea ojačala opoziciju predsjednika Corree u Ekvadoru i svrgnula njegovu administraciju s vlasti.
Naime, čileanski neovisni mediji došli su do podataka kako CIA novcem od trgovine drogom financira ekvadorsku opoziciju u pripremama za predstojeće predsjedničke izbore u veljači 2013. Jedan od izvora, bivši čileanski policajac Fernando Ulloa, tvrdi kako mjesečno preko čileanske granice prođe 300 kilograma kokaina. O tome je još prošle godine obavijestio tadašnjeg ministra unutarnjih poslova Hinzpetera, no ništa nije učinjeno po tom pitanju, iako su vlasti potpuno svjesne toga što se događa. Anonimni izvor iz Nacionalne obavještajne agencije (ANI) otkriva kako je šverc 300 kila kokaina zapravo vrlo osjetljiva operacija koju zajedno izvode CIA i DEA (Odjel za narkotike) kako bi osigurale novac za financiranje ekvadorske opozicije. Operacija je, tvrdi, vrlo nalik tzv. Iran-Contra aferi iz 1980-ih, te su je stoga čileanski nezavisni mediji već prozvali ''Chile – Contras'' aferom. Ove tvrdnje potvrdio je i bivši britanski diplomat Craig Murray koji navodi kako je CIA utrostručila budžet namijenjen destabilizaciji ekvadorske vlade, pa tako sada budžet iznosi 87 milijuna dolara.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.