Njemački ministar obrane oprezan glede moguće intervencije u Siriji: "trebalo bi nam na desetke tisuća trupa na terenu"
Njemački ministar obrane, Thomas de Maiziere, rekao je kako se protivi vojnoj intervenciji u Siriji - "unatoč strašnom kršenju ljudskih prava" - i kako to nije adekvatno rješenje. U današnjem razgovoru za njemački list Welt am Sonntag, Maiziere je konstatirao kako "zona zabrane leta" ne bi bila dovoljna u zaustavljanju sirijske vojske i kako bi bilo nužno iskrcati na teren "desetke tisuća trupa". No, ističe kako u ovome trenutku tako nešto "nije ni izvedivo ni opravdano".
Naravno, Maiziere se pritom referira na "zonu zabrane leta" kakva je uvedena prošle godine u Libiji - drugim riječima: strani vojni zračni napad.
Detalj iz današnjeg intervjua:
Welt am Sonntag: "Diplomacija u Siriji je propala nakon ostavke Kofi Annana. Da li bi to moglo dovesti do vojne intervencije?"
Thomas de Maiziere: "Ne. Neuspjeh diplomacije ne smije automatski voditi prema vojnom angažmanu."
Welt am Sonntag: "Da li to znači da ćemo samo promatrati ubijanja?"
Thomas de Maiziere: "Naravno da je grozno i frustrirajuće gledati sva ta ubojstva bez da se išta poduzima, bar ne toliko direktno. No, moramo dostavljati humanitarnu pomoć, podržavati pro-demokratske elemente unutar opozicije i logistički ih pomagati - ali ne više od toga. Poziv na vojnu intervenciju zbog strašnog kršenja ljudskih prava je na prvi pogled popularna opcija. Ali, kao odgovoran političar, moram inzistirati kako vojni angažman ne bi bio siguran.
Nadalje, moraju se u obzir uzeti pozitivni, ali i negativni aspekti takve akcije. Zatim tu je stvar pripreme, troška, eventualni broj mrtvih, kao i to da li je uopće moguće ostvariti željene ciljeve. Da bi se zaustavilo ubijanje u Siriji, zona zabrane leta ne bi bila dovoljna. Bile bi nužne trupe na terenu, deseci tisuća trupa, kako bi se zaustavilo nasilje. To je u ovome trenutko neizvedivo i neopravdano."
U razgovoru je također upitan što misli o najavi da će Njemačka prodavati tenkove državama kao što su Katar i Saudijska Arabija. Maiziere je rekao kako se pri potpisivanju takvih ugovora u obzir uzima nekoliko kriterija. "Ljudska prava su jedan kriterij, ali i stabilnost u regiji i partnerski odnos s tom državom", istaknuo je Maiziere i time stao u obranu njemačke prodaje tenkova tim zemljama (opširnije: Katar želi kupiti 200 njemačkih tenkova Leopard-2, Merkel spremna odobriti prodaju unatoč kritikama).
No, u dugom razgovoru, za njemački list Hamburger Abendblatt, Maiziere je bio više rječit po tom pitanju i nazvao je Saudijsku Arabiju "saveznikom zapada".
"Saudijska Arabija je jedan od najvažnijih faktora stabilnosti u regiji, unatoč tome što nije dosegla standard slobode i demokracije kao u Njemačkoj", konstatirao je Maiziere.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.