Još bez ključnih odgovora o padu velike vojne bespilotne letjelice na Zagreb: Što da se radilo o stvarnom napadu? Kako je ova letjelica mogla proći zračni prostor 3 NATO članice?
Hrvatski premijer Andrej Plenković jutros je posjetio lokaciju pada bespilotne letjelice u Zagrebu te je pritom poručio kako hrvatske službe i dalje ne znaju čija je to točno letjelica pošto i Ukrajina i Rusija negiraju da je riječ o njihovom vojnom dronu. Podsjetimo, bespilotna letjelica od nekoliko tona srušila se na Zagreb preksinoć te je pala na prostoru gradske četvrti Jarun, nedaleko od studentskog doma u kojem se u tom trenutku nalazilo oko 4000 studenata. Srećom je izbjegnuta strašna tragedija tako da su dva dana nakon ostala samo brojna pitanja, ali za sada bez konkretnih odgovora.
Plenković je jutros poručio kako će Hrvatska pojačati suradnju s drugim NATO članicama da se ovakvo što ne bi ponovilo. Sugerirao je da je letjelica prošla kroz zračni prostor Rumunjske, Mađarske i na kraju Hrvatske gdje je pala. Kroz Mađarsku je letjela oko 40 minuta, a zatim joj je 5 do 7 minuta trebalo do ulaska u hrvatski zračni prostor i da dođe do Zagreba. Plenković je također sugerirao, kao i neki ranije, da je letjelici "ponestalo goriva", no prema toj teoriji su neki skeptični jer bi to trebala biti iznimna slučajnost da joj goriva ponestane baš iznad jednog od 27 europskih glavnih gradova zemalja članica NATO saveza.
Jedna stvar je sigurna, protuzračna obrana sigurno je zakazala i to je nešto što će se morati hitno adresirati. Ako je pak netko želio testirati NATO obranu onda je ovo poprilično loša slika iste jer je ista prešla zračni prostor 3 članice, pogodila glavni grad jedne, i pokazala da je ishod mogao biti katastrofalan da se slučajno radilo o stvarnom napadu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.