Odluka Adolfa Hitlera da napadne Sovjetski Savez u najvećoj i najambicioznijoj vojnoj operaciji u svjetskoj povijesti, Operaciji Barbarossa od 22. lipnja 1941., može biti objašnjena samo u terminima ruskog književnika Lava Tolstoja "mnoštvo... različitih i složenih razloga". Ti razlozi variraju od globalnih i grandioznih do pragmatičnih i oportunističkih.
Neki povjesničari tvrde kako je odluka nacističkog Fűhrera da napadne ljutog ideološkog boljševičkog rivala bila zbog toga da bi se preduhitrio navodni planirani napad Josifa Staljina i njegovog SSSR-a na Treći Reich. Prema toj pretpostavci Hitlerov napad na SSSR bi se smatrao kao preemptivan ili preventivan napad, a odgovornost ne samo za njemačko-sovjetski rat već i za cjelokupni Drugi svjetski rat bi se s nacističkog prebacila na sovjetskog diktatora. Upravo takve teze tema su ove analize koja će pokušati utvrditi istinu. Razmotrit će se jesu li Staljin i njegovo političko i vojno rukovodstvo doista planirali napasti nacističku Njemačku 1941. godine.
Nacistička Njemačka i Sovjetski Savez su 23. kolovoza 1939. potpisali Pakt Molotov-Ribbentrop koji je značio suradnju i savezništvo dvije zemlje u predstojećem ratu koji se spremao. O Paktu Hitler Staljinautor teksta je već pisao analize i o njemu se dosta zna. Dvije velesile su podijelile Poljsku i sfere utjecaja u Europi te su pristale na suradnju na mnogim poljima.
Hitler si je osigurao leđa na istoku tako da se mogao posvetiti ratu s Poljskom i kasnije ratu sa zapadnim demokratskim državama Velikom Britanijom i Francuskom. Staljin se osigurao od rata. U predstojećem sukobu "imperijalističkih sila" kako su ih nazivali Sovjeti, SSSR je ostao izvan rata i mogao se u miru pripremati za mogući novi svjetski rat.
Jedan od glavnih razloga zbog čega je Staljin pristao i potpisao Pakt Molotov-Ribbentrop je uvjerenje kako će se ponoviti scenarij Prvog svjetskog rata odnosno da će rat na Zapadnoj bojišnici biti dugačak rovovski rat u kojem će se Treći Reich i demokratske sile iscrpljivati do maksimuma. To se na Staljinovo zaprepaštenje nije dogodilo. Wehrmacht je u proljeće 1940. brzo porazio francusku vojsku i britanske ekspedicijske trupe i pokazao se kao stroj koji melje sve pred sobom.
Teorija Viktora Suvorova
Hipotezu da je Staljin prepustio Hitleru da prvi započne Drugi svjetski rat, a da je Staljin planirao napasti nacističku Njemačku 1941., prvi je iznio bivši dužnosnik GRU-a (Glavna sovjetska obavještajna agencija) pišući pod pseudonimom Viktor Suvorov. Njegovo pravo ime je Vladimir Bogdanovič Rezun. Suvorov je prebjegao na Zapad kasnih 1970-ih pod svojim prestižnim pseudonimom. Osuđen je na smrtnu kaznu u SSSR-u. Tvrdio je kako je Staljin imao dugoročan, veliki strateški plan za širenje komunizma po svijetu. Iz nesigurnog egzila, Suvorov je tvrdio kako je Staljin iskoristio Hitlera kao ledolomca kako bi oslabio zapadne demokracije prije nego što bi sam Staljin osvojio Europu počevši s Njemačkom.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.