
Novo ponosno lice Amerike zaslužuje potpunu solidarnost: Studentski prosvjedni kampovi su razbijeni u brutalnim policijskim napadima, snimke se ni ne probijaju do šire javnosti, ali stvoren je otpor koji će zbog toga samo rasti
Poznato američko sveučilište UCLA u Los Angelesu jutros pred zoru izgledalo je skoro kao ratna zona. Stotine pripadnika policije u interventnoj opremi, sa šljemovima i kacigama, upalo je na kampus gdje su prosvjednici protiv izraelskog napada na Gazu podigli šatore i prosvjedni kamp. Dio je to širih, mahom studentskih prosvjeda koji traju diljem SAD-a (vidi: Krenula je pobuna koju se više ne može sakriti jer nije viđena još od Rata u Vijetnamu), a zadnjih dana izgleda da je donijeta odluka da se prosvjedi razbiju silom, što se u ranim jutarnjim satima dogodilo i na UCLA-u.
Prosvjedni kamp je poravnan i potrgan, a studenti su uhićeni. Policija je koristila sve što su imali na raspolaganju osim vatrenog oružja. Stigli su s palicama, fleš granatama, vežući studentima ruke iza leđa i trpajući ih u policijske autobuse. Noć prije pak prosvjedni kamp bio je poprište napada skoro pa paramilitarnih skupina, pro-izraelskih skupina koje su stigle kao uvertira u ono što se događalo danas pred zoru. Ti napadi na studente su dopušteni i nitko nije intervenirao. Dan ranije stotine studenata uhićeno je i na sveučilištu Columbia u New Yorku kao i na nekim drugima.
Studenti su se pobunili s vrlo jasnim ciljem, vršeći pritisak na Bidenovu administraciju i samog predsjednika Joea Bidena da intervenira i spriječi daljnji napad Izraela na palestinske civile u Pojasu Gazu. U izbornoj godini ovo je vrlo direktna i konkretna akcija koja bi mogla imati posljedica, no studenti se ne mogu previše nadati od samog Bidena koji je sam sebe, vrlo ponosno, nazvao "cionistom". Takav predsjednik jednostavno ne može biti netko tko će se zauzeti za nevine žrtve u Pojasu Gaze, štoviše, njegova administracija od početka rata učinila je sve da Izraelu omogući maksimalnu razinu uništenja palestinske enklave, uključujući i kroz slanje bombi od kakvih palestinski civili najviše stradavaju, a do sad je u izraelskim napadima na Gazu, od 7. listopada prošle godine, ubijeno gotovo 35.000 ljudi, velikom većinom civila.
Za usporedbu u ratu u Ukrajini, prema procjeni OHCHR-a (Ured visokog povjerenika Ujedinjenih naroda za ljudska prava) u rujnu prošle godine, dakle otprilike tri puta duljem periodu nego što traje rat u Gazi, ubijeno je 9701 civila. I to su strašne brojke, ali u komparaciji samo pokazuju koliko je izraelska operacija u Pojasu Gaze brutalnija. Jasno, sam Pojas Gaze je najgušće napućeni dio svijeta, a civili ne mogu pobjeći, no ta činjenica ne može umanjiti magnitudu tragedije, zapravo je dodatno i naglašava.
Napad na studentski kamp u UCLA-u (izvor: AP Photo/Ethan Swope)
Studenti u Americi su se pobunili, i u toj pobuni zaista možemo vidjeti potpuni diverzitet američke omladine. Neki su muslimani, porijeklom s Bliskog istoka, neki su tipični WASP-ovci, svih su rasa, vjera, a nemali broj njih su i Židovi što je činjenica koju se mora posebno naglasiti jer razbija perfidne optužbe o "antisemitizmu" na američkim fakultetima, nešto s čime se olako služi glavni negativac u ovoj cijeloj priči, izraelski premijer Benjamin Netanyahu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.