
Kineska ekonomija znatno je usporila u drugom kvartalu, što to znači za svijet? I zašto će se SAD, do daljnjeg, bojati i kineskog rasta i kineskog pada
Kineski ekonomski rast naglo je usporio u drugom kvartalu ove godine, a to su vijesti koje će imati dodatne posljedice po globalnu ekonomiju te će pojačati strahove od globalne recesije iako se uz brojne lockdownove i probleme u logističkim lancima moglo i očekivati da će se to odraziti po kinesku ekonomiju.
Kakva je situacija? Jučer su stigli podaci za drugi kvartal, od travnja do lipnja, te pokazuju kako je kineski BDP u ovom periodu rastao za 0.4%. To predstavlja poprilično usporavanje u odnosu na prethodni kvartal kad je kineski BDP imao rast od 4.8%. Zapravo ovo je najgori kineski kvartal još od 1992. godine - ukoliko ne računamo pad BDP-a od 6.9% u prvom kvartalu 2020., odnosno nakon inicijalnog izbijanja pandemije COVID-19 (što je Kina u međuvremenu itekako nadoknadila pošto su, primjerice, u prvom kvartalu 2021. godine imali rast BDP-a od čak 18.3%).
Kineski kvartalni BDP kroz zadnje tri godine
Dobro, kineski BDP u ovom zadnjem kvartalu definitivno sugerira znatno usporavanje, zašto je to tako loše i po ostatak svijeta? Ako pratite vijesti iz ekonomije onda znate da je jedan od najvećih "strahova" već nekoliko godina upravo onaj koji se tiče usporavanja kineske ekonomije. Zanimljivo je, ali ne i paradoksalno, da od toga strahuju i oni koji se sve snažnije nameću kao geopolitički suparnici Kine, a to je u prvom redu SAD. Pojasnit ćemo uskoro zašto je to tako.
Ostanimo još trenutak na aktualnim brojkama. Jučer smo govorili o rastu inflacije u SAD-u te smo pritom spomenuli kako je novinska agencija Reuters napravila anketu među istaknutim ekonomskim analitičarima koji su, kako se ispostavilo, dali poprilično optimističniju prognozu američke inflacije no što se ista pokazala u stvarnosti. Istu skupinu pitano je što misle koliko će iznositi kineski BDP u drugom kvartalu? Opet su promašili, ali ne tako dramatično, samo oko dvostruko. Prognozirali su da će kineski BDP u 2. kvartalu biti 1.0%.
Ovo je zanimljivo jer ispada da je situacija generalno barem dvostruko lošija no što vodeći analitičari smatraju (ili čemu se nadaju) - a u slučaju američke inflacije ispostavilo se da je i 5 puta veća od prognozirane.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.