Dok su padale glave Amerika je okretala glavu i za to dobila izdaju: Kako je Saudijska Arabija omogućila rusku agresiju na Ukrajinu znajući da će tako u konačnici dovesti Bidena u Rijad
Američki predsjednik Joe Biden sutra dolazi u Saudijsku Arabiju što je ujedno i glavni razlog njegovog aktualnog posjeta Bliskom istoku. Dolazak u Izrael u neku ruku više služi da bi se sve ovo moglo nazvati "bliskoistočnom turnejom", no posjet Saudijskoj Arabiji je ključan te jedan od onih, slobodno se može reći, povijesnih trenutaka u odnosu između Washingtona i Rijada - a takvi trenuci su kroz noviju povijest i oblikovali noviju povijest.
Očekivano, Bidenov posjet Rijadu u određenim američkim krugovima unaprijed se prikazuje kao potez kojime će se automatski neke američke želje ostvariti, kao da predsjednik Biden dolazi na "gotovu stvar", ali situacija je malo kompliciranija od toga.
Kao prvo - zašto Biden uopće dolazi u Saudijsku Arabiju? Nije li za vrijeme vlastite izborne kampanje, ne bi li se što više distancirao od Trumpa, tvrdio da će Saudijskoj Arabiji "pokazati gdje joj je mjesto" i stati na kraj njenim eksploatacijama? Puno toga je Biden tvrdio, ali i puno toga zbog aktualne situacije ne samo da neće moći realizirati već će morati raditi i zaokrete od 180 stupnjeva.
Biden, kojem popularnost opasno klizi, čak i ispod najniže nekoć Trumpove, mora u Saudijskoj Arabiji izvojevati hitno povećanje proizvodnje nafte - i to ne samo od Saudijske Arabije već i drugih zaljevskih monarhija čiji će lideri također biti prisutni (primarno od Ujedinjenih Arapskih Emirata). Zašto Biden treba svu tu dodatnu naftu? Iz jednog razloga koji bi imao dvojaki učinak - da bi pala cijena nafte, a samim time da bi se SAD lakše nosio s trenutačnim cjenovnim izazovima i da bi u isto vrijeme se smanjio prihod koji gomila Rusija u ovom trenutku.
Jasno, saudijske vlasti jako dobro znaju zašto Biden dolazi, a tamošnji državni mediji već tjednima likuju zbog toga (vidi: U ovom globalnom srazu između Rusije i Amerike upravo počinje ključna bitka, a to je ona za Rijad: Biden je prisiljen pogaziti svoju riječ i poniziti se pred MbS-om, drugog izbora više nema, ali možda baš time nagovještava poraz Zapada).
Hoće li Mohammed bin Salman (MbS) uvažiti njegov zahtjev? To je već veliko pitanje iako bi odbijanje SAD-a u ovakvom trenutku, s ovakvim ulozima, bio geopolitički potez kojem može ovih godina parirati samo ruski vojni napad na Ukrajinu.
Ali prije svega valja reći nekoliko riječi o prirodi američko-saudijskih odnosa koji su možda i najbolji realpolitik primjer našeg doba. S jedne strane imamo SAD koji godinama lansira oštre sankcije protiv zemalja za koje se tvrdi da u većoj ili manjoj mjeri krše ljudska prava, pravo na slobodu govora, ili čak i demokracije (ako je zemlja formalno demokratska). Pritom ne lansira samo sankcije već s vremena na vrijeme i rakete ili čak i invazije - svi američki ratovi u 21. stoljeću pokrenuti su barem djelomično s javnim ciljem obrane tih vrednota.
Saudijska Arabija s druge strane, koja je uz Izrael već desetljećima glavni američki saveznik na Bliskom istoku, prije četiri mjeseca je dala pogubiti 81 osobu u jednom danu. Zbog? Većina su osuđeni na smrt zbog "remećenja društvenih normi i nacionalne kohezije" ili su pak "sudjelovali i poticali prosvjede". Gdje ni kako su ovi ljudi pogubljeni, saudijske vlasti nisu otkrile, ali da su pogubljeni, u to nema sumnje.
Inače glavni američki saveznik na Bliskom istoku preferira pogubljenja u srednjovjekovnom stilu - odrubljivanjem glava.
Je li ova vijest uopće bila vijest u SAD-u? Možda, negdje pri dnu neke stranice dok je svima u političko-medijskom establišmentu bilo savršeno jasno da ovo nije vijest od koje bi trebalo raditi debate već što brže prijeći na neku drugu temu. Razlog? Realpolitik.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.