U ovom globalnom srazu između Rusije i Amerike upravo počinje ključna bitka, a to je ona za Rijad: Biden je prisiljen pogaziti svoju riječ i poniziti se pred MbS-om, drugog izbora više nema, ali možda baš time nagovještava poraz Zapada
Dok je još bio samo demokratski kandidat za predsjednika SAD-a, Joe Biden je poručio kako će, ako dođe na vlast, tretirati Saudijsku Arabiju kao "izgnanu zemlju" referirajući se pritom na brutalno ubojstvo Jamala Khashoggija koji je "nestao" 2018. u saudijskom konzulatu u Istanbulu. Jasno, Biden je tada htio pred biračima zauzeti visoku moralnu poziciju u komparaciji sa svojim rivalom Donaldom Trumpom koji nije odveć voljan osuditi Saudijsku Arabiju, u prvom redu saudijskog prijestolonasljednika (de facto lidera ove bogate naftne monarhije), Mohammeda bin Salmana (MbS), iako se i Trump donekle distancirao.
No, Biden, sad predsjednik SAD-a, idućeg mjeseca će posjetiti Izrael te zatim i Saudijsku Arabiju, potvrdili su iz Bijele kuće. Više ne zvuči kao da je Saudijska Arabija "izgnanik", štoviše, zvuči kao da se Biden posipa pepelom i dolazi u Rijad moliti i tražiti neke konkretne usluge.
Očekivano, saudijski državni mediji su oduševljeni te likuju. Naime, ne samo da Biden dolazi u Saudijsku Arabiju - jer taj posjet mogao je obaviti i samo uz sastanak s vremešnim kraljem Salmanom - za vrijeme posjete sastat će se i s prijestolonasljednikom MbS-om. Jasno, neće saudijski sud proglasiti MbS-a krivim za ubojstvo Khashoggija, stradale su već neke "manje ribe", no cijeli svijet dobro zna što se dogodilo i tko je odobrio ubojstvo ovog kolumnista američkog lista The Washington Post koji je bio jedan od istaknutijih kritičara MbS-a i njegove vladavine.
Je li to toliki problem za Bidena? Zapravo i jest. Točno je da je jedan od prvih državnika s kojim je MbS snimljen nakon Khashoggi afere bio ruski predsjednik Vladimir Putin - riječ je o onoj sceni za vrijeme G20 summita krajem 2018. gdje se dvojica srdačno pozdravljaju i daju si "pet".
MbS i Putin za vrijeme G20 summita u Argentini 2018.
No, stvar je u tome da Putin ni ne pokušavao biti svjetska "moralna vertikala", zapravo ova scena više je izgledala kao da su se dvojica prepoznali i međusobno odobravaju vlastiti modus operandi.
Ali Biden je druga kategorija, ili nam se tako barem nastoji predstaviti. On je predsjednik zemlje koja tvrdi da iznimno brine za ljudska prava diljem svijeta. No, Saudijska Arabija uvijek je nekako bila tu kao podsjetnik na američko licemjerje, a ovaj skorašnji susret neće biti iznimka. Jasno, nakon što odradi što ima odraditi u Rijadu Biden će po povratku, ili već na samom zrakoplovu Air Force One, nakon napuštanja saudijskog zračnog prostora, probranim novinarima reći kako je svakako imao dubok i važan razgovor s MbS-om oko ljudskih prava, slobode govora, prava novinara da ne budu masakrirani na neki grozan način koji ni dan danas nije potvrđen (možemo samo zamisliti...), a MbS je, reći će nam Biden, sve to pozorno slušao i pokazao još jednom da je "naučio lekciju".
Ali okanimo se te farse jer ista je viđena bezbroj puta. Malo je gora kad u njoj sudjeluje demokratski predsjednik jer to je stranka kojoj moralna vertikala predstavlja gotovo pa ideološki izričaj, za razliku od jednog beskrupuloznog Trumpa.
Udruge za ljudska prava će se žaliti i već se žale, ali dok demokratska struja američke politike ima veći medijski utjecaj, a svakako ima, sve to će prigodno proći "ispod radara".
Zanimljiv je komentar reportera saudijske državne novinske agencije Al-Arabiya, Faisala Al-Shammerija, koji ističe: "Rekli smo i ranije i nismo pretjerivali - svi zapadni lideri, jedan za drugim, na kraju će doći u Rijad".
Ali zašto? Ima li možda Al-Shammeri odgovor? Ima i to dobar - "Realpolitik promijenio je uvjerenja američke administracije", ističe.
Apsolutno je u pravu. Dakle, po što Biden točno dolazi? S kojim ciljem mora sad tako preočito pregaziti svoja predizborna uvjerenja? Nafta, dakako.
Situacija je vrlo jasna. Saudijska Arabija je najveći izvoznik nafte na svijetu. U Ukrajini traje rat. Europa prijeti da će do kraja godine prestati kupovati rusku naftu. U igrama takve magnitude život jednog Jamala Khashoggija brzo postaje trivijalan.
Ali nije problem samo u Europi. Amerikanci, koji su kroz desetljeća popularizirali i naučili politiku gledati kroz termin "It's about economy, stupid" (eng. "radi se o ekonomiji, budalo"), sada sve glasnije negoduju pred benzinskim crpkama jer im se cijena punog spremnika udvostručila. Opasna klima po Bidena, još malo pa će takav način percipiranja politike dovesti do "Trumponostalgije" i to baš u trenutku kad su se namjerili Trumpu suditi zbog napada njegovih pristaša na Kongres.
15. i 16. srpnja Biden će provesti u Saudijskoj Arabiji, tamo će gostovati i na summitu Arapskih lidera. Geopolitički gledano za Ameriku je ovo jako važno jer moraju pod svaku cijenu osigurati lojalnost naftnih mornarhija u ovakvoj situaciji, po mogućnosti ih i okrenuti protiv Rusije, ali neće biti lako.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.