Tisuće prosvjednika u Aucklandu protiv privatizacije državne imovine - "Aotearoa nije na prodaju !"
Tisuće prosvjednika okupilo se danas na ulicama najvećeg grada Novog Zelanda kako bi prosvjedovali i pokušali zaustaviti proces privatizacije državne imovine. Novozelandski list NZ Newswire prenosi kako se oko 3,000 prosvjednika okupilo na ulicama Aucklanda kako bi vladajućima dali do znanja da odbijaju plan prodaje 49% državnog udjela u energetskim kompanijama. Osim u Aucklandu manji prosvjedi organizirani su i u drugim gradovima diljem zemlje, uključujući i u glavnom gradu Wellingtonu. Prosvjednici su nosili velike transparente na kojima je pisalo "Aotearoa nije na prodaju !" (Aotearoa = maorski naziva za Novi Zeland).
"Cijeli ovaj plan prodaje državne imovine je skrojen samo s ciljem da se pogoduje maloj skupini milijunaša. Jednom kada prodate imovinu, jako ju je teško dobiti natrag. Ove kompanije proizvode profit - ovo je krivo vrijeme, krivi plan i smatram kako se ovo događa zato jer je ova vlada izgubila priliku da spasi ekonomiju stvaranjem novih radnih mjesta", rekao je jedan od prosvjednika u Aucklandu.
NZ Newswire prenosi kako prosvjednicima nisu na ruku išli vremenski uvjeti, zbog čega se u gradovima Wellington i Christchurch okupilo tek nekoliko stotina prosvjednika. Također se skupljaju i potpisi za peticiju čiji je cilj organizirati državni referendum kojim bi se pokušalo zaustaviti prodaju i privatizaciju.
Vlada u Novom Zelandu donijela je odluku prošlog mjeseca o privatizaciji državnog udjela u 4 najveće energetske kompanije. Prva na redu je Mighty River Power, prodaja udjela od 49% očekuje se idući mjesec. Nakon nje u proces privatizacije ići će i Genesis Energy, Meridian Energy i Solid Energy.
Vladajući pročuju kako ih prosvjednici neće zaustaviti - ističu kako imaju "legitimitet" jer su izabrani na izborima prošle godine, a za vrijeme kampanje jasno su istaknuli kako će krenuti s "djelomičnom prodajom države imovine" - ističu vladajući.
Novi Zeland u raljama bankara
John Key, novozelandski premijer i vođa konzervativne stranke Nacionalna Stranka Novog ZelandaPolitika Novog Zelanda je klasična dominacija centra - dvije najsnažnije stranke su desni centar, Nacionalna Stranka Novog Zelanda, i lijevi centar, Laburistička Stranka. Trenutačno je na vlasti konzervativna Nacionalna stranka pod vodstvom premijera John Keya, odnijeli su pobjedu na izborima u studenom prošle godine.
Novozelandski politički sistem poprilično je skrojen prema britanskom, tzv. "Westminster sistemu". Šef države i dalje je službeno britanska Kraljica Elizabeta II koja direktno postavlja svog guvernera za Novi Zeland, trenutačno je to general Sir Jerry Mateparae.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.