Što zapravo predlaže Kina? Pregled svih 12 točaka kineskog mirovnog plana za rat u Ukrajini
Kina, koja se od početka rata u Ukrajini drži poprilično neutralnih pozicija, iako je optužuju za bliski odnos s Rusijom, ovog tjedna predstavila je svoj plan za okončanje sukoba. Riječ je o dokumentu koji sadrži 12 točaka. Iz SAD-a su poručili kako Kina "nije vjerodostojna" za ulogu posrednika, no Kijev je reagirao blaže ističući da se s nekim točkama slažu, a s nekima ne. Nadalje, ukrajinski predsjednik Zelenski sugerirao je da je voljan sastati se s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom.
No, kako brzo postaje jasno čitanjem kineskih točaka, iste su poprilično opširne i tiču se generalnih tema, odnosno već utvrđenih stajališta. Činjenica da se Kina, u nekom kapacitetu, nudi kao posrednik je svakako nešto što valja pozdraviti. S druge strane, u suštini, Kina nije ponudila nikakav konkretan potez ili plan oko kojeg bi pregovori mogli biti organizirani. No, možda niti ne treba te već sama činjenica da zagovara smirivanje sukoba (dok skoro svi drugi upleteni akteri zagovaraju eskalaciju) ima pozitivan učinak.
Svih 12 točaka kineskog plana prenosimo ovdje (sa službenih stranica kineskog ministarstva vanjskih poslova):
1. Poštivanje suvereniteta svih zemalja. Općepriznato međunarodno pravo, uključujući svrhe i načela Povelje Ujedinjenih naroda, mora se strogo poštovati. Suverenitet, neovisnost i teritorijalna cjelovitost svih zemalja moraju se učinkovito podržavati. Sve zemlje, velike ili male, jake ili slabe, bogate ili siromašne, ravnopravne su članice međunarodne zajednice. Sve strane trebale bi zajednički podržavati temeljne norme koje uređuju međunarodne odnose i braniti međunarodnu pravednost i pravdu. Treba promicati jednaku i jedinstvenu primjenu međunarodnog prava, a odbaciti dvostruke standarde.
2. Napuštanje hladnoratovskog mentaliteta. Sigurnost jedne zemlje ne bi se trebala ostvarivati na račun drugih. Sigurnost regije ne bi se trebala postizati jačanjem ili širenjem vojnih blokova. Legitimni sigurnosni interesi i brige svih zemalja moraju se ozbiljno shvatiti i njima se na odgovarajući način pozabaviti. Ne postoji jednostavno rješenje za složeno pitanje. Sve strane trebaju, slijedeći viziju zajedničke, sveobuhvatne, kooperativne i održive sigurnosti - i imajući na umu dugoročni mir i stabilnost svijeta - pomoći u stvaranju uravnotežene, učinkovite i održive europske sigurnosne arhitekture. Sve strane trebale bi se suprotstaviti težnji za vlastitom sigurnošću po cijenu sigurnosti drugih, spriječiti blokovsku konfrontaciju i zajedno raditi na miru i stabilnosti na euroazijskom kontinentu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.