Rusija je Siriju obranila, a Kina je mora izgraditi: Povijesni susret Assada i Xija i potpisivanje strateškog partnerstva kao nada za budućnost mira i napretka

Višednevni posjet sirijskog predsjednika Bashara al-Assada Kini je sve samo ne dio uobičajenog protokola. Ovo je njegov prvi odlazak u Kinu od 2004. godine, a za budućnost Sirije ovo je možda i najvažnije međunarodno putovanje koje će Assad napraviti u svojoj karijeri.
Sirija je kao zemlja bila predodređena za "odstrel" 2011. godine u sklopu pokretanja planova koji su bili u dubokoj pripremi čak desetljećima. Zahvaljujući WikiLeaksu i drugim curenjima dokumenata znamo da su američke službe razmatrale kako srušiti Assada, mlađeg ili starijeg, još od početka 70-ih godina kad je revolucija predvođena arapskom socijalističkom strankom Ba'ath pokazala da postoji drugačiji put. Bio je to put kojeg su pokretali brojni revolucionari tog doba kao što su bili egipatski predsjednik Gamal Abdel Nasser ili pak libijski pukovnik Muammar Gaddafi.
Bilo je to buđenje nesvrstanosti kakvo možda još od tog vremena nije viđeno. Tek u zadnje vrijeme možda na prostoru (zapadne) Afrike ponovno svjedočimo nekoj vrsti novog prkosa i pobune.
Te pak 2011. "na red" su došle Sirija i Libija. Vojna koalicija predvođena SAD-om napala je Libiju i uništila je do te mjere da se nije oporavila ni do danas. Libijske nacionalne snage pružale su snažan otpor iako je bilo jasno da je on uzaludan pred totalnom zračnom superiornošću NATO članica SAD-a, Britanije i Francuske. Ipak, borbe su potrajale sve do kasnog listopada kada je na kraju ubijen njezin čelnik, pukovnik Muammar al-Gaddafi.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.