Širenje nuklearne nervoze: SAD upozorava Rusiju da će ih snaći "katastrofalne posljedice" - ali što je s konceptom uzajamno osiguranog uništenja?

Savjetnik američkog predsjednika za nacionalnu sigurnost, Jake Sullivan (na slici gore), poručio je jučer kako je SAD upozorio Rusiju da će po njih biti "katastrofalnih posljedica" ukoliko odluče koristiti nuklearno oružje u pokušaju zadržavanja kontrole nad ukrajinskim teritorijem. Nadalje, rekao je da je SAD zadnjih dana u razgovoru s ruskim dužnosnicima detaljno pojasnio kako će i na koji način svijet reagirati ako Rusija odluči koristiti nuklearno oružje u ovom sukobu.
Očito je da SAD stavlja ovo pitanje u fokus jer je Sullivan jučer dao čak tri televizijska intervjua te je u nekoliko navrata istaknuo gore spomenuti komentar. No, u nijednoj izjavi nije konkretno pojasnio što bi bile te "katastrofalne posljedice", odnosno bi li odgovori bili vojni, ekonomski ili diplomatski. Jasno, čim se spominju katastrofe to zvuči kao potencijalni vojni odgovor. Razumljivo je pak da Sullivan ne želi konkretnije komentirati jer, ne samo da bi se time SAD obvezao na neku vrstu "odgovora", već bi morao pojasniti kako je uopće moguće uzvratiti na nuklearni napad u svijetu gdje između nuklearnih sila - primarno sila kao što su SAD i Rusija - postoji koncept uzajamno osiguranog uništenja.
Drugim riječima, zemlje poput SAD-a i Rusije, kad bi izravno ratovale, imaju dovoljno nuklearnog arsenala da se obje međusobno unište (a "usput" i znatan dio svijeta). No, je li taj koncept i dalje na snazi? To je uvijek donekle upitno jer svaka strana se boji da ova druga, u slučaju takve eskalacije, ima nekakvo tajno oružje ili taktiku, možda način (cyber-napad?) kojime bi se onemogućilo uzvraćanje udarca protivnika.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.