"Ropstvo modernog doba" - 70 nepalskih radnika umrlo na gradilištima za Svjetsko nogometno prvenstvo 2022
Ukupno sedamdeset nepalskih radnika koji su radili na pripremama za svjetsko nogometno prvenstvo koje se 2022. treba održati u Kataru poginulo je od početka 2012. godine. Od toga ih je 15 poginulo ove godine, kako navode predstavnici nepalskih vlasti u Dohi. No, mnogi ne umiru direktno na radnom mjestu, već od posljedica iscrpljujućeg rada, dehidracije i vrućine.
David Cameron podsjetio je kako na pripremama za Olimpijske igre u Londonu prošle godine nije poginuo niti jedan radnik, te kako to može poslužiti kao primjer da je to izvedivo. ''Mi smo prošle godine podigli cijeli Olimpijski park bez da je ijedan radnik pritom stradao, a ozljede na radu bile su svedene na apsolutni minimum'', poručuje.
Dalli Kahtri i njen muž Lil Man drže fotografije svojih sinova - obojica su poginula na radnom mjestu, a mlađi od njih je imao samo 20 godina Podatke o poginulim radnicima iznijeli su predstavnici nepalskih i katarskih vlasti ovaj tjedan na konferenciji za novinare, no negirali su izvještaje lista Guardian o brutalnim uvjetima rada, prekovremenim satima, nedostatku hrane i adekvatne plaće s kojima se suočavaju radnici – naime, uskraćen im je pristup pitkoj vodi, ne dobivaju plaću mjesecima a njihove putovnice oduzimaju im se po dolasku u zemlju kako bi ih se spriječilo u bijegu kući.
Prema Guardianovim izvještajima, 44 nepalska radnika poginula su u Kataru u samo 30 dana ovog ljeta – polovica njih umrla je od srčanih udara, zatajenja srca ili od nesreća na radnom mjestu, a radilo se uglavnom o mladim muškarcima. Dokazi o ugnjetavanju i eksploatiranju upućuju na 'moderno robovlasništvo', prema definiciji Međunarodne organizacija rada, koja procjenjuje kako bi do 2022. moglo poginuti više od 4000 radnika imigranata ukoliko se ne poprave uvjeti rada. Katarske vlasti i Ali bin Samikh Al-Marri, predsjednik nacionalnog komiteta za ljudska prava, smatraju kako su ove optužbe pretjerane ili čak lažne, te napominju kako vlasti nastoje riješiti probleme.
"Radili smo i po 24 sata bez hrane, praznog želuca", prepričava 27-godišnji Ram Kumar Mahara. "12 sati radiš i onda noću ništa ne jedeš. Kad sam se požalio, moj nadređeni me napao i izbacio iz radničkog kampa u kojem sam živio, te mi odbio isplatiti plaću. Morao sam ostale radnike preklinjati za hranu".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.