Rat u Ukrajini, 93. dan: Situacija se okreće protiv Ukrajine u bitci za Donbas, to osjećaju i njeni zapadni saveznici te se stoga kolebaju, a sve je i više nego jasno Zelenskom koji sad pojačava retoriku
Sinoć su telefonski razgovarali ruski predsjednik Vladimir Putin i talijanski premijer Mario Draghi po pitanju sve akutnije krize hrane. Draghi je rekao kako želi dogovoriti deblokadu ukrajinskih luka kako bi se žito moglo ponovno izvoziti. No, Putin je rekao kako glavni problem predstavljaju anti-ruske sankcije sugerirajući time da će tražiti ukidanje istih (što se pak, gotovo sigurno neće dogoditi).
Zelenski nastavlja s oštrim kritikama prema svojim zapadnim saveznicima tvrdeći kako ne čine dovoljno. Koliko će mu se ovakva retorika isplatiti tek će se vidjeti, već na skorašnjem EU summitu koji se održava krajem ovog mjeseca. Naime, tada bi se trebao dogovoriti novi paket sankcija prema Rusiji (šesti u nizu), ali zadnje informacije sugeriraju da neće biti konsenzusa.
Čini se da Zapad pozorno prati razvoj stanja u Donbasu gdje zadnjih dana situacija po Ukrajinu ne izgleda dobro. Ako ruske snage uspiju relativno brzo zauzeti Sjeverdonjeck i Lisičansk (de-facto jedan grad razdvojen rijekom) mogao bi se pojačati dojam da Ukrajina gubi, a u takvoj situaciji ne mogu računati na veliku pomoć.
Aktualno:
• Ukrajinski predsjendik Zelenski pozvao je Zapad da se "prestane igrati s Rusijom" i uvede strože sankcije Moskvi kako bi se okončao svoj "besmisleni rat" u Ukrajini, dodajući da će njegova zemlja ostati neovisna, samo je pitanje po kojoj cijeni.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.