Njemačka treba francuski plin, Francuska treba njemačku struju, mogu li si međusobno pomoći?
Plinovod na prostoru francuskog krajnjeg sjeveroistočnog okruga Moselle već neko vrijeme nije u uporabi, a inicijalno je izgrađen sa svrhom da prebacuje plin s istoka prema zapadu, no, uoči aktualne energetske krize u Europi, iz Pariza poručuju kako će ga ponovno pokrenuti, no ovog puta s namjerom da se plin prebacuje sa zapada prema istoku, odnosno iz Francuske prema Njemačkoj koja se nalazi u sve većim problemima nakon znatnog smanjenja ruske opskrbe (štoviše, plinovod Sjeverni tok 1 u ovom trenutku potpuno je zatvoren, navodno zbog radova).
Pariz i Berlin već neko vrijeme dogovaraju tko će kome slati energiju, uključujući plin i struju, kad situacija postane još teža, što se očekuje ove zime, ali i Francuska je u vlastitim problemima - naime, rekordan broj francuskih nuklearnih reaktora trenutačno nije u funkciji, u najgorem mogućem trenutku.
Ukratko, prognozira se da će Njemačkoj nedostajati plina, a Francuskoj struje. Mogu li dvije zemlje organizirati učinkovitu razmjenu kako bi nadoknadili vlastite nedostatke? Teško. Neimenovani njemački vladin izvor rekao je u razgovoru za novinsku agenciju Reuters: "Macron se nalazi pod sve većim pritiskom zbog situacije sa strujom u Francuskoj. Zato mu je sad jako važan signal da će se 'Njemačka i Francuska obostrano podupirati'. No, ne očekujemo da će Francuska riješiti naše probleme s plinom. Ipak, svaka moguća dodatna dostava plina šalje poruku tržištima da ćemo ipak nekako izgurati zimu".
Koliko uopće ponovnom aktivacijom ovog plinovoda Francuska može poslati plina Njemačkoj? Svega oko 2% njenih potreba. Spomenimo pritom kako Francuska već dostavlja nešto plina Njemačkoj, ali preko Belgije i Švicarske.
"Njemačka treba naš plin, a mi trebamo struju iz ostatka Europe, posebice iz Njemačke", rekao je Macron na konferenciji za novinare nakon telefonskog razgovora ovog tjedna s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.