Izbori u susjedstvu i rat na istoku: Ishod u Mađarskoj i Srbiji je očekivan - obje zemlje ostaju pod "europskim povećalom"
Tijekom jučerašnjeg dana održana su čak dva izbora u našem susjedstvu, u Mađarskoj i Srbiji. Izbori su to koji bi i inače bili pod "povećalom Europe", a zbog aktualnog rata u Ukrajini još su i više. No, bilo je dovoljno pratiti ankete zadnjih tjedana te je bilo i više nego očito da će obojica lidera na vlasti - premijer Viktor Orban u Mađarskoj i predsjednik Aleksandar Vučić u Srbiji - ostvariti premoćnu pobjedu, što se jučer i potvrdilo. A zašto su ovi izbori pod "povećalom Europe"? Zbog krize na istoku, jasno, odnosno zbog percepcije da su i Beograd i Budimpešta u "predobrim" odnosima s Rusijom.
Ipak, ta nametnuta percepcija zahtjeva i određenu reviziju jer obje zemlje su se zbog toga, malo je reći, našle u poprilično "nezgodnoj" situaciji. Uzmimo prvo kao primjer Mađarsku. Nije točno da Viktor Orban nije osudio rusku invaziju na Ukrajinu. Kao drugo, Mađarska - EU članica - nije uložila veto na uvođenje sankcija Rusiji (teoretski je mogla, ali po tom pitanju nije bilo ni velike debate). Nadalje, nedavno je NATO savez objavio kako će s dodatnim tisućama vojnika pojačati istočno krilo saveza, a jedna od četiri zemlje gdje stižu dodatni vojnici je i Mađarska.
Da je Orban s Putinom bio u dobrim odnosima nije tajna, kao ni to da je Mađarska nastojala kapitalizirati na tim odnosima kroz potencijalno preferencijalni tretman (kod uvoza plina i drugih poslovnih suradnji). No, poprilično je pogrešno stavljati ga u istu kategoriju kao primjerice Aleksandra Lukašenka (s čijeg je teritorija ruska vojska pokrenula i jedan ogranak invazije na Ukrajinu).
Nije puno drugačija situacija ni u susjednoj Srbiji. Prema Srbiji se također nastoji stvoriti medijski narativ da je "balkanska Bjelorusija". Može se pričati o tome jesu li to preventivni ili već i agresivni potezi, ali nisu postavljeni na aktualnim stvarnostima. Nakon sinoćnje izborne pobjede Vučić je poručio: "Nastavit ćemo s politikom koja je važna za Europljane, Ruse i Amerikance, a to je politika vojne neutralnosti".
I dok je tako, zar nekog smeta neutralnost Srbije? Očito, to se već jasno vidi, iako ne bi trebalo biti tako.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.