Europa pred izbore i odluku između rata i mira: Orban o tvrdnjama da će Rusija napasti Zapad i zašto smatra da su upravo te izjave uvod u još veći rat
Čitajući izjave sve većeg broja zapadnih dužnosnika i medija stvara se dojam kao da se Rusija sprema napasti ostatak Europe, bilo da je riječ o Baltiku, Poljskoj ili nekoj drugoj zemlji - ili pak cijelom nizu zemalja. Te tvrdnje se gomilaju unatoč činjenici da i u Ukrajini ruska vojska, iako napreduje, napreduje jako sporo, a vjerojatno i uz velike gubitke.
Trenutačno je fokus na ukrajinskoj sjeveroistočnoj regiji Harkov gdje su ruske snage pokrenule prije dva tjedna novu ofenzivu preko granice otvarajući tako novi front. Napad je izazvao popriličnu nervozu u Kijevu jer je ruska vojska relativno brzo zauzela nekoliko pograničnih naselja. Borbe se vode za grad Vovčansk, no čini se da isti ruske snage neće moći zauzeti tako brzo kao što se mislilo.
Ovaj ruski napredak može izazvati paniku u Kijevu, ali teško je vidjeti kako bi ovo moglo predstavljati neminovnu prijetnju po ostatak Europe jer ono što gledamo zapravo pokazuje da Rusija ima velikih problema čak i s najmanjim ciljevima u Ukrajini. Ponekad čak i za manja naselja borbe traju tjednima. Ako se situacija gleda realno, jako je teško vidjeti kako bi ta ista ruska vojska bila prijetnja - koja se u isto vrijeme stalno iscrpljuje u Ukrajini.
Na te argumente nadovezao se danas mađarski premijer Viktor Orban. Iako će za one koji promoviraju teoriju o tome da je Europa u velikoj opasnosti od ruskog napada malo značiti njegove izjave, pošto ga se već odavno proglasilo "pro-ruskim", svejedno ih valja pogledati jer imaju dosta smisla.
"Strahovi da će Rusija napasti bilo koju članicu NATO-a su neutemeljeni", rekao je u Orban, dodajući da je rat u Ukrajini koji traje već treću godinu pokazao "granice ruskih mogućnosti".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.