Brian Becker: "SAD su frustrirani zbog Assadovog otpora, koriste se mafijaškim taktikama i pripremaju vojni napad"
Autor i predsjednik anti-ratne koalicije ANSWER, Brian Becker, razgovarao je za RT povodom najnovijih događanja vezanih uz Siriju. Becker ističe kako su SAD frustrirani činjenicom da je sirijski predsjednik Bashar al-Assad još uvijek na vlasti i pruža snažan otpor. Tvrdi kako zbog toga SAD kontinuirano vrši snažan pritisak na Peking i Moskvu i pritom se koriste "mafijaškim taktikama" ucjena i prijetnji. Da SAD nastoji na razne načine ucijeniti Rusiji i Kinu, dvije stalne članice UN Vijeća Sigurnosti koje su do sada uložile veto na svaku UN rezoluciju koja bi mogla uključivati vojni napad na Siriju, potvrdio je jučer i ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov (vidi: Sergej Lavrov direktno i otvoreno: "Zapadne države ucjenjuju Rusiju po pitanju Sirije").
Predsjednik anti-ratne koalicije ANSWER, Brian BeckerRT: "Rusija tvrdi kako je suočena s ucjenjivačkim taktikama pri UN Vijeću Sigurnosti. Da li je ovo uobičajena pojava kada je riječ o velikoj politici?"
Brian Becker: "Da, nažalost to je čest slučaj. Smatram kako se ruski ministar vanjskih poslova ponio izuzetno diplomatski kada je rekao da postoji 'element' ucjene i prijetnji. Američka vlada, Clinton-Obama vanjska politika, operira kao mafijaš: 'ako ne napraviš što tražim, slomiti ćemo ti nogu, ugroziti ćemo te, prijetiti ćemo ti'. Ucjena je zapravo blaga riječ u ovom slučaju.
SAD se nadaju kako će u konačnici slomiti Rusiju i Kinu, zastrašiti ih u međunarodnoj areni kako bi mogli napraviti ono što žele - a to je pokretanje građanskog rata u Siriji sa svim elementima nasilja, bez ikakve šanse za mir, jer glavni cilj je pod svaku cijenu srušiti vladu Assadu.
Ne zbog toga što je ta vlada nedemokratska, ili anti-humanitarna, već zato što nije podanik zapada, a to je glavni cilj SAD-a - imati podanike - u Siriji, Bliskom istoku i svugdje."
RT: "Ukoliko Rusija ne dopusti prolazak nove rezolucije koju su složile zapadne sile, što je očekivani ishod, koji će onda biti potez SAD-a i njihovih saveznika?"
Brian Becker: "SAD je ekstremno frustriran činjenicom da se Assadova vlada uspjela održati na vlasti unatoč snažnim pritiscima zapadnih sila, Turske, Saudijske Arabije i Katara, zemalja koje naoružavaju opoziciju. Izuzetno su frustrirani jer su očekivali da će sve ove manje zemlje, poput Sirije, pasti čim SAD kaže 'morate pasti'. Očekivali su brzi raspad, a Assadova vlada se pokazala izuzetno čvrsta i spremna na ostanak jer - kako je točno istaknuo i ruski ministar vanjskih poslova - velik dio stanovnika Sirije i dalje podržava ovu vladu.
Tako da će SAD, ukoliko ih se zaustavi u diplomatskoj areni, pronaći neki drugi način nasilnog pokušaja rušenja vlade. Ovo neće prestati. Ovo će trajati sve dok jedna ili druga strana vojno ne pobjedi, a SAD su odlučni da ustraju u rušenju režima."
RT: "Da li je moguće da bi mogli pokrenuti vojnu ofenzivu zaobilazeći UN Vijeće Sigurnosti?"
Brian Becker: "Da, naravno, vidjeli smo to i u prošlosti. Pogledajte što se desilo u slučaju Jugoslavije. SAD i zapadne sile, kada nisu mogle pridobiti UN za raspad Jugoslavije, krenuli su s NATO ofenzivom. SAD i sada može koristiti NATO. Naravno, Turska je istočno krilo NATO-a. Turska također može aktivirati članke NATO povelje i time uvesti u rat druge članice. Nadalje, imaju i regionalne saveznike, u ovom slučaju to su Saudijska Arabija i Zaljevske države. Stoga smatram da ukoliko Assadova vlada opstane unatoč svim pritiscima, krećemo se prema stranoj vojnoj intervenciji u Siriji."
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.