Palestinsko-izraelski sukob ponovno je u fokusu i ponovno na najtragičniji način - izraelske snage izvele su danas pokolj palestinskih prosvjednika na isti način koji bi u nekoj drugoj zemlji regije možda doveo do međunarodne vojne intervencije protiv takve agresije protiv ljudi i ljudskih prava. No, Izrael svojim potezima još jednom pokazuje cijelom svijetu da za njega vrijede neka druga pravila.
Međunarodne organizacije za ljudska prava u zadnje vrijeme su se malo ohrabrile pa je tako i Amnesty International napade izraelskih snaga na palestinske prosvjednike tijekom zadnjih mjesec dana nazvao "ubilačkim pohodom". No, sve to neće imati velikog utjecaja dok Izrael bude uživao toliku potporu najveće svjetske sile koja je danas ponosno prebacila svoju ambasadu iz Tel Aviva u Jeruzalem znajući da je to dolijevanje benzina na vatru.
Strašne vijesti pristižu još od jutarnjih sati - u vrijeme pisanja ovog teksta izraelske snage ubile su najmanje 52 palestinska prosvjednika, ranili i ozlijedili ih više od 2,400.
Ono što se događalo zadnjih tjedana bilo je također za maksimalnu osudu - ubijanje nenaoružanih prosvjednika pa čak i novinara, no ovo što se dogodilo danas iziskuje dvostruku snažnu osudu: kao prvo Izraela, a kao druge svake zemlje koja ne smogne snage osuditi ovaj masakr.
Za osudu su i medijski napisi koji relativiziraju ovaj masakr na sve moguće načine pa se tako danas i ovih dana piše kako iza prosvjeda pod nazivom "Veliki marš povratka" stoji Hamas koji na taj način želi "ugroziti Izrael" ili se pak piše o tome kako palestinski prosvjednici "napadaju izraelsku granicu" približavajući se zlokobnoj ogradi koja opasava Pojas Gaze s gotovo svih strana (ni onaj mali teritorij koji graniči s Egiptom nije već dugo Palestince prijateljski dočekao).
Kako je u jednom od svojih zadnjih intervjua točno poručio i jedan od najistaknutijih kritičara izraelskog režima, Norman Finkelstein, Palestinci ne kreću na granice druge države oni se žele probiti iz zatvora u kojeg su smješteni.
Gaza jest zatvor, najveći "zatvor na otvorenom", no možda je koncentracijski kamp, najveći na svijetu, možda još i točniji opis.
Izraelska blokada ne samo da sustavno uništava živote oko 1,9 milijuna Palestinaca koji žive unutar Pojasa Gaze već bi uskoro život na ovom prostoru mogao postati fizički nemoguć.
Ujedinjeni narodi izradili su veliku studiju 2015. prema kojoj bi život na prostoru Pojasa Gaze mogao postati nemoguć već 2020. godine. Zanimljivo kako se tada i šef obavještajnih službi pri IDF-u (izraelska vojska), Herzl Halevi, složio s takvom procjenom te je upozorio kako bi to moglo biti vrlo opasno i po Izrael. "Humanitarna situacija u Gazi postaje sve teža, a ako eksplodira eksplodirat će u pravcu Izraela".
To je apsolutno točno i očekivano, a UN danas upozorava kako su njihove procjene o 2020. godini možda bile previše optimistične. Gaza je već sada pred slomom ili joj se upravo događa taj slom. Što bi tamošnja populacija trebala učiniti? Prihvatiti smrt? Neće to učiniti, naročito ne jedna populacija koja je toliko mlada (oko pola stanovnika u Pojasu Gaze imaju ispod 18 godina).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.