Rojava, Zapadni Kurdistan ili Sirijski Kurdistan, zaista je postao unikatan koncept i ideja koja se po mnogočemu razlikovala od ostatka krvavog sukoba u Siriji koji je kasnije zahvatio i Irak.
29. siječnja 2014. donijet je Rojava Ustav ili Ustav Rojava kantona - riječ je zapravo o privremenom Ustavu samoproglašene autonomne regije na sjeveru Sirije pod nazivom Rojava. Kurdska Stranka Demokratske Unije (PYD) proglasila je Rojavu na prostoru tri kantona na sjeveru Sirije.
Članak 12 ovog Ustava navodi kako je Rojava "integralni dio Sirije" te očekuje budući federalni ustroj Sirije.
Ono što ovaj Ustav čini jedinstvenim na ovom prostoru je njegova progresivna komponenta. Eksplicitno se navode prava manjina, vjerska ravnopravnost i potpuna ravnopravnost spolova te ustroj na temelju direktne demokracije pod nazivom demokratski konfederalizam.
Jasno se vidi utjecaj Abdullaha Ocalana, lidera Radničke Partije Kurdistana (PKK) čije su ideje pak pod utjecajem ljudi kao što je Murray Bookchin koji zagovara socijalnu ekologiju, direktnu demokraciju i libertarijansku konfederaciju građanskih skupština.
Još 2005., godinama prije izbijanja rata u Siriji, Ocalan je pozvao sirijske Kurde da prestanu s napadima na vlasti te da umjesto toga kreiraju "općinske skupštine" koje je znao nazivati "demokracija bez države".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.