Vijest da je general Constantino Chiwenga posjetio Kinu samo nekoliko dana prije vojnog udara u Zimbabveu bila je slučajnost koja nije prošla nezapaženo. Također, na međunarodnoj sceni je došlo do špekulacije nakon što je Kina priopćila kako pomno promatra razvoj situacije, ali istovremeno nije osudila uklanjanje predsjednika Roberta Mugabea s vlasti.
Kina je četvrti po veličini trgovinski partner Zimbabwea i njegov najveći izvor stranih ulaganja - s udjelima vrijednim više milijardi dolara od poljoprivrednog do građevinskog sektora. Zimbabve je ovisni partner o Kini koja mu pruža najveće tržište za svoj izvoz i veliku potporu za njegovo krhko gospodarstvo.
Kineski odnosi sa Zimbabveom su duboki, počevši od Rodezijskog građanskog rata. Kada 1979. godine Robert Mugabe nije uspio dobiti sovjetsku potporu, okrenuo se prema Kini, koja je njegove gerilske borce podržavala oružjem i vojnom obukom. Obje zemlje su formalno uspostavile diplomatske odnose nakon proglašenja neovisnosti zemlje 1980. godine, a Mugabe je sljedeće godine kao premijer posjetio Peking i od tada je redoviti posjetitelj.
Godinama su dužnosnici Zimbabvea pokušali okrenuti Kinu protiv Zapada, zagovarajući "Look East" (okretanje Istoku) strategiju, osobito nakon uvođenja EU sankcija 2002. godine. Naime, prije deset godina, sada bivši predsjednik Mugabe je na prepunom nacionalnom stadionu kojeg su izgradili Kinezi u glavnom gradu Harareu izjavio: "Okrenuli smo se prema istoku, gdje sunce izlazi, i okrenuli smo leđa zapadu, gdje sunce zalazi".
Kineski vojni angažman također se intenzivirao i produbio od trenutka kada je zemlja implementirala spomenutu strategiju. Napravljeni su značajni poslovni dogovori uključujući prodaju kineskih borbenih aviona, vozila, radarske opreme i oružje. Međutim, nakon spora oko isporuke oružja 2008. godine, Peking je odlučio staviti Zimbabve na popis zemalja za 'ograničenu razinu' vojne trgovine.
Usprkos naporima vlade, strategija okretanja prema Istoku nije dovela do snažnih investicija kojima su se nadali te je desetljeće kasnije, u kolovozu 2015., Mugabe otvoreno zatražio ponovno angažman Zapada u Zimbabveu.
Trenutno, situacija je takva da kineski i zapadnjački interesi, osobito oni Velike Britanije, postaju sve više usklađeniji, iako imaju različite dugoročne ciljeve. I dok su mnoga veleposlanstva smanjila svoju aktivnost ili se zatvorila, ono britansko i kinesko su ostali i dalje iznimno aktivni. I dok su britanski diplomati dobro povezani s poslovnim, civilnim i oporbenim figurama, kineski su godinama ulagali u 'tehničku podršku' glavne stranke Zanu-PF, uključujući državnu sigurnost i predsjedništvo. Kada bi došlo do sukoba frakcija unutar vladajuće stranke, kineski diplomati bi bili dobro upućeni u cijelu situaciju te kao i njihovi zapadni kolege, zabrinuti za stabilnost zemlje i nepovoljnu investicijsku klimu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.