Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je 13. travnja amandman na Izvršnu zapovjed o implementaciji mjera Vijeća sigurnosti UN-a protiv Irana (vidi:Putin uznemirio Zapadni svijet: Rusija spremna isporučiti Iranu S-300, raketni sustav koji će podići iransku snagu na višu razinu) kojim je skinuta zabrana tranzita S-300 protuzračnih obrambenih sustava kroz teritorij i zračni prostor Ruske federacije, kao i izvoz iz Ruske Federacije u Islamsku republiku Iran. Rusija je time poslala poruku, ali pitanje je kome i zašto u ovom trenutku.
Najzanimljivi aspekt ove prodaje jest vrijeme kada je odlučeno da se ostvari prodaja S-300. Iran i Rusija su ovu prodaju dogovorili još 2007., a predsjednik Dmitrij Medvedev je dekretom iz 2010. zabranio izvoz prodane robe. Putin je amandman postavio dva tjedna nakon što je Iran postigao okvirni politički dogovor s P5+1 državama. Za SAD i Izrael rusko-iranska kupoprodaja iz 2007. bila je najkontroverznija situacija na Bliskom istoku, jer su obje zemlje u tom ugovoru vidjele prepreku za bilo kakvu vojnu akciju protiv iranskih nuklearnih postrojenja.
Iran je već unaprijed platio 800 milijuna dolara važan ugovor, te je tužio rusku državu za nepridržavanje članaka ugovora i zahtijevao odštetu u iznosu od četiri milijarde dolara. U siječnju ove godine, službeni ruski medijski izvori izvijestili su da su dvije strane postigle nagodbu, nakon što je Moskva pristala dati starije Tor zemlja-zrak projektile s nespecificiranim datumom isporuke. Istovremeno, u javnost je izbila vijest da dvije zemlje ponovno razgovaraju o S-300 sustavima ili o novom Antey-2500 sustavu.
Kako su parametri pregovora P5+1 zaključeni s izjavom kako će sve rezolucije i sankcije Vijeća sigurnosti UN-a o iranskom nuklearnom programu biti simultano prekinute s krajem pregovora, podignute su velike nade u stabilizaciju gospodarske osnove iranske države. Međutim, dodatak dogovoru kaže da će se važna ograničenja u konvencionalnom naoružanju i balističkim projektilima nastaviti u donošenju nove rezolucije. I u izjavi Europske unije stoji da će nova UN-ova rezolucija uključivati određene restriktivne mjere, iako se o tim mjerama još nije razgovaralo.
Ali, u Vijeću sigurnosti sjedi Rusija. Već je objavljeno da bi iransko-ruska vojna kupoprodajna suradnja mogla iznositi od 11 do 13 milijardi dolara da nema sankcija. Ruski glavni pregovarač Sergej Rjabkov već je izjavio u javnosti da bi se s ostalim ograničenjima trebao skinuti i embargo na uvoz oružja. Rusko ministarstvo vanjskih poslova je u svojoj službenoj izjavi napomenulo da se Rusija zalaže za skidanje svih sankcija Iranu.
Ali ruski veto na novu rezoluciju u Vijeću sigurnosti nije laka odluka. Ruski državni službenici često ističu da je S-300 obrambeni sustav i da s time može biti smatran izvan okvira postojećih UN-ovih sankcija Iranu. Ako Moskva postane previše pod američkim pritiskom za jačim restrikcijama izvoza u Iran, Rusija bi mogla formalno preuzeti ovakav stav i prodati Teheranu S-300 ili druge nove, bolje obrambene sustave
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.