
Velika priča: Tko je zapravo Hamas i je li Izrael stvorio vlastitog Frankensteina?
I za one koji godinama, možda čak i desetljećima prate izraelsko-palestinski sukob (koji se u nekom širem kontekstu zna nazivati i židovsko-arapski), kao i za one koje je aktualna eskalacija između Gaze i Izraela tek dovela do dubljeg istraživanja, jedno ime se od subote ujutro stalno nameće: Hamas. Ali tko ili što je Hamas zaista? Znamo da je riječ o jednoj od palestinskih frakcija, znamo da su islamistički orijentirani i da već niz godina vladaju Pojasom Gaze. No, to ne može biti sve, to može biti tek kratki uvod u puno veću priču. Jer vrijeme je da ponovno govorimo o Hamasu, da napravimo reviziju samog Hamasa, kako je nastao, kojim putem se transformirao, tko ga "drži na životu" i koji su mu ciljevi. Nije to samo puka kronologija i priča o oprečnim interesima. Razumijeti pozadinu Hamasa je esencijalni korak prema razumijevanju sukoba koji se upravo odvija i koji bi mogao imati povijesne posljedice.
Naravno, u pokušaju da damo što precizniju sliku ove palestinske organizacije bitno je imati na umu da klasifikacije ovise o tome tko ih daje. Drugim riječima, svaki terorist će za nekoga biti i borac za sloboda, čak i kad je riječ o fundamentalizmu i želji da se "oslobodi" vizija za koju se gine. U tom kontekstu Hamas je odmah u startu i teroristička organizacija i pokret oslobođenja. Jasno, kako za koga. I već sad na početku možemo konstatirati da se neće "dati" definirati jednostrano ni na kraju, odnosno ostat će paralelno oboje jer kroz cijelu priču permanentna će biti i potreba za slobodom, oslobođenjem, ali i njihove metode koje su često bez dvojbe terorističke.
Sam naziv Hamas je kratica za "Ḥarakat al-Muqāwamat al-Islāmiyyah" što u prijevodu znači "Islamski pokret otpora". Već u samom nazivu toliko toga je rečeno - ovo "islamski" dodano je s razlogom, da bi se diferenciralo od drugih jer palestinski otpor izraelskom progonu, pa i samom stvaranju države Izrael, inicijalno je uvelike nastao kao sekularni pokret. Dugi niz godina su se Palestinci borili u okvirima Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO) prije nego se Hamas pojavio na "sceni".
Hamas je utemeljen 1988., a korijene kao organizacija vuče iz egipatskog Muslimanskog bratstva (MB-a), utjecajne islamističke organizacije koja je aktivna na prostoru Pojasa Gaze još od 50-ih godina.
Zapravo Hamas možemo smatrati produžetkom MB-a, njihovim ogrankom u Pojasu Gaze koji je 1988. počeo djelovati pod svojim, odvojenim imenom.
Zašto je sve to bitno? Jako je bitno. Naime, Muslimanska braća su islamistička organizacija koja je nastala u Egiptu 1928. Često se smatra najstarijom islamističkom organizacijom danas u svijetu. Dakle, cijeli spektar islamizma kojeg danas poznajem - od ideje uspostavljanja islamske države putem političkih izbora pa sve do ekstremističkih terorističkih organizacija kao što su ISIL i Al-Qaeda - sve je na neki način nastalo, odnosno vuče korijene iz Egipta i te 1928. godine...
Zašto baš Egipta? Zašto baš tada? U tom periodu, od 1882. do 1952., Egipat je bio pod britanskom kontrolom, no u isto vrijeme bio je to period velikih promjena, ideoloških previranja. Sekularizam je prodirao u duboko tradicionalna muslimanska društva kao što je bilo egipatsko i tada se javio otpor svim tim tendencijama, od okupacije do promjene načina života i mišljenja.
Hassan al-Banna Muslimansko bratstvo osnovali su Hassan al-Banna i još šest lučkih radnika Suez Canal Company. Banna je tada imao svega 22 godine. U mladosti je znatan utjecaj na njega imao otac, koji je bio islamski imam. U ranoj mladosti stvoreni su njegovi svjetonazori, a još kao dječak od kojih 13 godina išao je na prosvjede, distribuirao letke, bavio se aktivizmom...
Događaj koji je ga je duboko potresao, kako njega tako i cijeli muslimanski svijet, bio je konačni kraj i raspuštanje Otomanskog carstva 1924. godine. Tada je bio student.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.