Velika priča: Nije SAD od Izraela stvorio nuklearnu silu, to su Washingtonu iza leđa napravili Francuzi, ali tad počinje zaokret koji će odrediti i određuje sudbinu Bliskog istoka
Prema ovogodišnjem izvješću US News & World Report, Izrael je proglašen 4. najsnažnijom vojskom na svijetu - iza Rusije, SAD-a, i Kine. Iako se neki neće složiti s takvom listom, činjenica jest da Izrael ima iznimno jaku vojsku i da ta vojska upravo provodi intenzivni napad na palestinski Pojas Gaze uništavajući gotovo sve pred sobom uključujući i civilno stanovništvo (broj ubijenih brzo se približava brojci od 20 tisuća civila). No, jedan od razloga zašto se Izrael može smatrati jednom od najmoćnijih vojski svijeta svakako je i njihov nuklearni potencijal. Naime, Izrael je jedina nuklearna vojna sila na prostoru Bliskog istoka (ako Pakistan svrstavamo u južnu Aziju) te je pritom potpuno nedeklarirana. Izrael i njihovi saveznici desetljećima se pretvaraju kao da izraelski nuklearni arsenal ne postoji, no priča o njegovom nastanku može nam puno toga otkriti i o postojećim odnosima, naročito onom koji igra glavnu ulogu - između Izraela i SAD-a.
Kad je Izrael nastao 1948., uvelike zbog načina kako je nastao, postalo je jasno da se nalazi u vrlo neprijateljskom okruženju. Zbog toga je Izrael od prvog dana stavljao veliki naglasak na vojsku, naoružanje, ali i razvoj nuklearnog oružja.
Danas, kad su odnosi između Izraela i SAD-a toliko čvrsti da se često govori o simbiozi, mnogi zaboravljaju da izraelski nuklearni program nije nastao uz američku pomoć, štoviše, činjenicu da razvijaju nuklearno oružje je nešto što su maksimalno krili od Amerikanaca koliko god dugo se mogli.
Tko je onda pomogao Izraelu u stvaranju nuklearnog programa? Francuska. Zašto pak Francuska? Sredinom 50-ih godina Francuska i Izrael razvili su strateško partnerstvo, a Pariz je u Izraelu vidio ono što će kasnije vidjeti i Washington (te uzeti za sebe) - potencijalno vrlo moćnog saveznika na prostoru nemirne regije Bliskog istoka.
Nije tajna da je Izrael nastao na tuđoj zemlji i kroz protjerivanje Palestinaca, samim time Izrael nastaje kao kolonijalni projekt, ali čiji ključni zaštitnici se tek trebaju definirati. Francuska je svakako preferirala biti Izraelu ono što je danas SAD, a to su pokušali i na način da su u tajnosti pomogli Izraelu izgraditi nuklearni program.
50-ih godina počeli su u strogoj tajnosti graditi veliki nuklearni reaktor. Francuska i Izrael udružili su se kako bi pokrenuli program nuklearnog oružja bez znanja administracije tadašnjeg američkog predsjednika Dwighta D. Eisenhowera. Bit će to veliki propust američke obavještajne službe koja će tek u ljeto 1960. doznati neke konkretnije detalje o Dimona projektu te izvijestiti predsjednika Eisenhowera.
Podsjetimo, izraelska nuklearna instalacija nalazi se u pustinji Negev, na oko 13 kilometara od grada Dimona, a zbog lokacije operacija kreiranja nuklearnog programa često se naziva Dimona projekt.
Zanimljivo je i kako su američke službe saznale za projekt. Naime, Daniel Kimhi, izraelski naftni tajkun, jedne noći bio je gost na zabavi koju je priredila američka ambasada u Tel Avivu. Tijekom večeri, možda nakon previše koktela, Kimhi je rekao američkim diplomatima kako Izrael gradi "veliki energetski reaktor" u pustinji Negev. Ovima je to bio "prvi glas", no odmah su informaciju prenijeli dalje.
"Ovaj je projekt Kimhiju opisan kao reaktor hlađen plinom koji može proizvesti približno 60 megavata električne energije", pisalo je u depeši veleposlanstva upućenoj State Departmentu u kolovozu 1960. "Kimhi je rekao kako misli da radovi traju već dvije godine i da će biti potrebno još oko dvije da bi se projekt kompletirao", navodi se.
Međutim, reaktor Dimona nije bio izgrađen kako bi zadovoljio rastuće energetske potrebe Izraela. Kao što će SAD kasnije otkriti, dizajniran je uz pomoć Francuza za proizvodnju plutonija za nadolazeći izraelski program nuklearnog oružja...
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.