Priča koja se u američkim vodećim medijima provlači već danima je ona u kojoj se sugerira kako je Donald Trump, republikanski kandidat za predsjednika SAD-a, zapravo "ruski igrač". Neki idu čak toliko daleko da tvrde kako Kremlj upravlja njime, izazivajući pritom paranoidni osjećaj da je njihov vrhovni neprijatelj - zli Vladimir Putin, dakako - nekako uspio ubaciti svojeg "spavača" u sam vrh američke politike i sada će preuzeti i sam SAD postavljajući svog čovjeka za predsjednika.
Teorije o "sibirskom kandidatu"
Zvuči kao scena iz nekog romana ili pak dječje bajke gdje se često provlače motivi borbe između dobra i zla, ali ovo nije ironija - čak i tzv. "uvaženi" komentatori američke političke i ekonomske scene također su uskočili u ovaj vlakić teorija zavjere. Među njima je, vjerovali ili ne, i dugogodišnji kolumnist Paul Krugman koji je prije kojih 10-ak dana objavio tekst pod naslovom "Donald Trump, sibirski kandidat" (referirajući se pritom na poznati roman Richarda Condona iz kraja 50-ih).
Otkuda stižu sve te teorije? Djelomično je riječ o faktorima velike predsjedničke utrke između Donalda i Hillary u kojoj su medijski stručnjaci demokratske kandidatkinje zaključili da je povezivanje njihovog rivala s Putinom, bez sumnje najomraženijom osobom iza Kim Jong Una u Zapadnim mainstream medijima, odlična taktika za osvajanje izbora u studenom.
Kao Don Michael Corleone
No, teorijama je pridonio i sam Trump koji je u nekoliko navrata pohvalio Putina ne krijući pritom da se divi onom što je Rusija "postigla". Trump vidi Putina kao vlastiti politički uzor, u to nema sumnje - za Trumpa je Putin čvrsti lider, lider jednog naroda gdje će se većina diviti njegovoj čvrstoći, lider koji ima petlje suprotstaviti se svima, pa čak i jačima od sebe.
Ukratko, Putin je sve ono što bi Trump volio biti. Dakako, ne može se baš sve to javno priznati, ali Trumpovo divljenje Putinu je na tragu divljenja mnogih muškaraca Don Michaelu Corleoneu iz kultne filmske trilogije "Kum". Da, u filmu mafijaški bos Corleone bio je okrutan, nemilosrdan, dao je ubiti i vlastitog brata kada je otkrio da ga je ovaj izdao, ali u isto vrijeme je ostavljao dojam simbola konzervativnog svjetonazora - od percepcije integriteta do nepokolebljive lojalnosti "obitelji".
Promatrajući Putina Trump vidi kuma na globalnoj sceni, a sebe kao sličnog aktera s druge strane Atlantika. U toj fantaziji uvjeren je kako će se, nakon što postane predsjednikom, baš dobro slagati s Putinom i da će cijela planeta postati njihova "obitelj" koju će paziti i kažnjavati, po potrebi.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.