Već više od dvadeset godina u političkim odnosima na Dalekom istoku i u međunarodnim odnosima, dominantno je pitanje nuklearnog programa Demokratske Narodne Republike Koreje. Nuklearni program je toliko prisutan u svjetskim medijima pa Europljani i Amerikanci koje ne zanima politika i koji stvari prate površno bi mogli shvatiti da je Sjeverna Koreja nuklearni uređaj jednako kao što neki misle da je SAD i danas dan u ratu s Vijetnamom. No, šalu na stranu.
U ovom tekstu objasnit će se nastanak, razvoj i perspektive nuklearnog programa Pjongjanga kao i značenje nuklearizacije kao ključnog diplomatskog i vojnog sredstva koje omogućuje režimu dinastije Kim opstanak na vlasti, ali i opstanak Sjeverne Koreje kao suverene i neovisne države.
Panično isticanje nuklearnog pitanja zanemarilo je realnost u kojem se nalazi vodstvo DNRK. Često se u svjetskim medijima naglašava iracionalno ponašanje vlasti u Pjongjangu, međutim prava istina je drukčija. Sjevernokorejski nuklearni program nije sam sebi svrhom već je to jedna od strategija koju su kreatori politike u Pjongjangu osmislili kako bi osigurali opstanak svoje zemlje. Skupocjena odluka da se započne s nuklearizacijom je sve samo ne iracionalna. Ustvari, odluka je duboko isprepletena jedinstvenim položajem u kojem se Sjeverna Koreja nalazi na domaćem i vanjskom planu.
Hladni rat i prvi nuklearni počeci
Kako je sve počelo? Sjevernokorejski nuklearni program ima dugu povijest i izravni je produkt Hladnoga rata. Sve je započelo još 1950-ih. To je razdoblje Korejskog rata koji je završio 1953. potpisivanjem primirja dvije Koreje iako mirovni sporazum nikada nije postignut. Nakon rata sve je bilo obilježeno napetostima pa su obje Koreje željele vojno nadmašiti jedna drugu budući da se očekivao novi rat.
Godine 1956. Sovjetski Savez je počeo trenirati sjevernokorejske znanstvenike i stručnjake dajući im elementarna znanja kako bi mogli započeti s razvojem nuklearnog programa. 1958. Sjedinjene Države raspoređuju nuklearno sposobnu raketu MGR-1 Honest John u Južnoj Koreji. Prvi konkretan čin koji je bio okidač nastanka sjevernokorejskog nuklearnog programa dogodio se 1959. kada su SSSR i DNRK potpisali prvi sporazum o suradnji na nuklearnim istraživanjima. Sličan sporazum je uskoro potpisan s Narodnom Republikom Kinom budući da je Pjongjang uvijek izbjegavao igrati na samo jednu kartu. Za vrijeme cijeloga Hladnog rata režim Kim-il Sunga je uspješno manevrirao između dvije velike komunističke sile, Kine i SSSR-a, te je iskoristio kinesko-sovjetski raskol i njihovo rivalstvo do maksimuma kako bi izvukao ključne koncesije.
1960-ih sjevernokorejska verzija Los Alamosa počela je zadobivati oblik u gradu Yongbyonu, nekih 90-ak kilometara sjeverno od prijestolnice. Radi što veće tajnovitosti, postrojenja nuklearnog istraživanja nazvala su se Yongbyon "tvornica namještaja", iako korištena oprema u toj "tvornici namještaja" nije bila tkanina već mali sovjetski istraživački reaktor, IRT-2000, dovršen 1965. 1970-ih godina sjevernokorejski znanstvenici su samostalno modernizirali reaktor povećavajući njegov output.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.