Sve je veća suradnja ruske energetske tvrtke Rosnjeft i Kurdistanske regionalne vlade. Ova velika ruska kompanija najavila je 18. rujna posljednji stadij pregovaranja s vladom autonomne iračke regije o financiranju i izgradnji plinovoda prema Turskoj. Ovaj projekt vrijedan milijardu američkih dolara bio bi glavni izvozni pravac za kurdistanski prirodni plin i preusmjerit će putanju izvoza energije iz iračkog Kurdistana. Naravno, učinci na regionalnu politiku bit će jednako dramatični.
Zemljopis igra veliku ulogu u svakoj odluci iračkog Kurdistana. S obzirom da regija nema izlaska na more, Erbil je ovisan o naftovodima i plinovodima na susjednim teritorijama kako bi izvozila svoje energetske resurse, glavni prihod koji vlada u Erbilu dobiva. Ovisnost o susjedima je ujedno i najveća ranjivost Kurdistana. Naftovod Kirkuk-Ceyhan je, primjerice, glavni transportni put za dostavu kurdistanske nafte u Tursku. Kirkuk je pod upravom iračke središnje vlade, pa ovaj naftovod daje veliku mogućnost federalne kontrole Bagdada nad kurdskim vođama u Erbilu. Među dvjema vlastima postoji već dugogodišnji spor oko doprinosa iračkom federalnom proračunu od prodaje energenata.
Erbil je 2014. zatvorio pedesetogodišnji dogovor oko izvoza nafte i plina s Ankarom, a istovremeno je otvoren poseban ugovor o izgradnji naftovoda iz iračkog Kurdistana u Tursku. Po tom novom dogovoru, Kurdi su svoju ovisnost o iračkoj federalnoj vladi jednostavno zamijenili ovisnošću o Turskoj. I iako je Ankara daleko manje zahtjevna od Bagdada, Turci imaju i dalje veliku moć u Erbilu, određujući kurdistansku razinu izvoza energije i dobivanja zarade. Zapravo, kurdistanska vlada sve svoje financijske transakcije vezane za energiju obavlja preko turske Halkbanke. Osim toga, Turska može zatvoriti kurdistanski pristup naftovodima i plinovodima bez opasnosti po svoju energetsku sigurnost jer Turska uzima samo malen dio kurdske nafte koja prolazi kroz turski teritorij. A iračka vlada zapravo radi isto. Zasad Ankara nije iskoristila svoju prednost kao što je to učinio Bagdad.
Unatoč tome, u Erbilu su svjesni rizika. Turska potpora predsjedniku vlade Masudu Barzaniju se ponajviše temelji na trenutačnim prednostima, ali se može u potpunosti promijeniti ukoliko Barzani nastavi s idejama oko održavanja referenduma o nezavisnosti. U tom slučaju je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan najavio potez svoje vlade i nacionalnih sigurnosnih snaga koji bi zaustavili bilo kakav izvoz kurdistanskih energenata. Ipak još nije jasno kako će i hoće li odgovor Ankare na separatističke težnje Erbila odgovoriti sa zatvaranjem naftovoda ne bi li tako ugrozila sam životni opstanak secesijskog Kurdistana.
Uostalom, Turskoj bi odgovarao još jedan plinovod, a onaj koji financira Rosnjeft, takav plinovod bi mogao postati skora stvarnost. Planiranih 30 milijardi kubičnih metara plina godišnje poteklo bi prema zapadu, a plinovod bi mogao prenositi gotovo dvije trećine sveukupne količine plina koje je prošle godine uvezla Turska. Neće sav taj plin završiti u turskim kućanstvima i industriji. Dio bi se trebao otpremati dalje prema tržištima jugoistočne Europe, napose u Bugarsku, Srbiju i Mađarsku. Unatoč tome, plinovod bi povećao količinu korištenja kurdistanskog plina, a posebno jer je Ankara zainteresirana za alternativne izvore i smanjivanje ovisnosti o dobavama iz Rusije i Irana. Što više prirodnog plina Turska uveze iz iračkoga Kurdistana, to će više utjecaja Ankara imati u Erbilu.
I Rosnjeft bi imao koristi od novog plinovoda. Širenje ruskoga giganta na irački Kurdistan nije samo strategija Kremlja za političko pozicioniranje u središtu nestabilnosti Bliskog istoka, već i potpora rosnjeftovljevoj strategiji koja se natječe s ruskim državnim izvoznikom plina Gazpromom. Rosnjeft već dugo vremena pokušava prekinuti Gazpromov monopol na izvoz prirodnog plina putem plinovoda iz Rusije. Sa svojim planovima povećanja izvoza prirodnog plina iz iračkog Kurdistana u Tursku i na Balkan, Rosnjeft bi uspio zavladati dijelom najvažnijih tržišta Gazproma.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.