Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko sastao se s turskim predsjednikom Recepom Erdoganom na marginama 71. Zasjedanja Generalne skupštine UN-a. Prema novinskoj službi ukrajinskog predsjednika, tijekom sastanka Erdogan je izjavio da će Turska nastaviti pružati potporu u pitanjima obnove suvereniteta i teritorijalnog integriteta Ukrajine. Turski lider je također naglasio da ponovni dijalog s Rusijom neće utjecati na turske stavove o nepriznavanju aneksije Krima i osuđivanju kršenja prava krimskih Tatara.
Kremlju nisu promakle važne novosti i brzo su reagirali. Prvi potpredsjednik Odbora za obranu i sigurnost Ruske Federacije, Franz Klintšević ocijenio je Erdoganove izjave pitanjem protokola, ali da one usprkos tome kompliciraju rusko-turske odnose. 'Dobili smo još jednu potvrdu: naše prijateljstvo s Turskom ima određene limite, točnije ono je uvjetno. Naravno, nije vjerojatno da će Erdogan ići dalje od protokolarne izjave o podršci Ukrajini' - izjavio je ruski dužnosnik. Tih dana, točnije 23. rujna, objavljeno je iz turskog ministarstva vanjskih poslova kako Turska neće priznati održane ruske parlamentarne izbore na Krimu jer ih smatra nelegitimnim. Još jednom je dana podrška cjelovitosti Ukrajine uključujući Krim.
Zanimljive izjave budući da su Rusija i Turska početkom ljeta počele proces obnove bilateralnih odnosa. Srpanjski vojni puč protiv Erdogana ubrzao je formiranje novog-starog pakta Putin-Erdogan. Iz dana u dan rusko-turski odnosi su sve stabilniji i dovode u pitanje pakt Porošenko-Erdogan koji je u prvoj polovici ove godine spektakularno najavljen kao brana protiv obnovljenih ruskih imperijalnih ambicija na Crnome moru i Levantu. Savez turskog i ukrajinskog vodstva je izložen izazovima i upitno je kojim će se putem nastaviti.
Tursko-ukrajinski odnosi imaju dugačku povijest. Diplomatski odnosi dvije suvremene države uspostavljeni su odmah po raspadu SSSR-a i nakon ukrajinskog osamostaljenja 1991. Republika Turska je bila jedna od prvih država koje su priznale novu državu na Crnome moru. Turska i Ukrajina imale su srdačne bilateralne odnose odmah od početka. Turska ima veleposlanstvo u Kijevu i generalni konzulat u Odessi. Ukrajina ima veleposlanstvo u Ankari i generalni konzulat u Istanbulu. Obje države su članice Organizacije za crnomorsku ekonomsku suradnju (BSEC). Posebno su značajno dobre bilateralna trgovinska i turistička razmjena.
Ruska aneksija Krima u proljeće 2014. i izbijanje rata u Donbasu zakomplicirali su tursko-ukrajinske odnose. Ankara je željela zadržati dobre odnose s Moskvom jer je o njoj ekonomski ovisna, ali je također htjela imati dobre odnose s Kijevom zbog trgovine i turkijske manjine krimskih Tatara. Pa su stoga Turci morali manevrirati što su mudro činili. S jedne strane odbili su priznati aneksiju Krima, podržali ukrajinski suverenitet, ponudili 50 milijuna $ zajma i pozvali na zaštitu krimskih Tatara, dok su se s druge strane suzdržali od kritiziranja Rusa. Turskoj je Ukrajina bila važna, ali joj je važnija bila Rusija jer ruski plin zadovoljava 60% turskih potreba za tim energentom.
Rusko-tursko partnerstvo je uglavnom ostalo neokrnjeno do prošle jeseni kada je Rusija započela vojnu intervenciju u Siriji. Ruska intervencija dovela je do pojačanog migrantskog vala iz Sirije u Tursku jer su sirijski pobunjenici kojima je potporu davala Turska počeli gubiti u ratu zahvaljujući ruskim pobjedama u suradnji sa Sirijskom arapskom vojskom. Turska je bivala sve više sumnjičava oko ruskih namjera. Tursko rušenje ruskog zrakoplova Su-24 u studenom 2015. bila je kap koja je prelila čašu i došlo je do strogog zahlađenja rusko-turskih odnosa. Samim time, otvorio se put širokoj ukrajinsko-turskoj suradnji. Obje države su imale istog neprijatelja.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.