Američki predsjednik Donald Trump održao je večeras svoj dugo očekivani govor po pitanju iranskog nuklearnog sporazuma - odlučio je, kako se i očekivalo, ne potvrditi ga, odnosno ne potvrditi da se Iran pridržava odredbi navedenih u tom sporazumu iz 2015. No, u svojem govoru također se žestoko obrušio, još jednom, na Iran nazivajući ih glavnim sponzorom terorizma na svijetu te uzrokom destabilizacija na Bliskom istoku i šire.
Ovo je najava još snažnije izraženog konfrontacijskog stava Washingtona prema Iranu.
"Danas objavljujem našu strategiju s kojom ćemo se suočiti s iranskim neprijateljskim režimom te ćemo osigurati da Iran nikada, apsolutno nikada, ne nabavi nuklearno oružje", poručio je Trump.
Iako nije objavio povlačenje SAD-a iz sporazuma rekao je kako je naredio Kongresu da u roku od 60 dana odluči hoće li se ponovno uvesti sankcije Iranu - iste one sankcije koje su podignute zbog činjenica da je Iran na prvom mjestu uopće pristao na ovaj dogovor (kojeg se, prema gotovo svim izvorima osim Trumpovih, Iran i pridržava).
SAD ovim potezom staje i na suprotnu stranu od drugih potpisnica sporazuma iz 2015. - Britanije, Francuske, Njemačke, Rusije, Kine i Europske unije. No, treba vidjeti što će navedene reći u narednom periodu, odnosno hoće li i dalje stajati pri stavu da je Iran dosljedan potpisanom sporazumu ili će se pak prikloniti američkoj sili.
U svakom slučaju ovo je zasigurno početak još većih napetosti između Washingtona i Teherana. Trump je u više navrata u svom govoru sugerirao kako je potrebno provesti smjenu režima u Teheran, tvrdeći kako je iranski narod potlačen te kako to priželjkuje.
Izgleda kako će Trump vratiti sat nekoliko godina unatrag, u vrijeme vrlo ozbiljne krize kada je napad na Iran bio na Obaminom stolu duže vrijeme. No, Obama je, naročito nakon što je u Teheranu na vlast došao umjereni predsjednik Rouhani, uspio smiriti situaciju te je pridonio postignuću potpisivanja važnog nuklearnog sporazuma.
Ako SAD ponovno uvede sankcije Iranu, što je vrlo moguće, onda je velika vjerojatnost da će Iran sam napustiti nuklearni sporazum. To je očita taktika Trumpa, koji se pokazao kao vrlo lojalan prijatelj iranskim neprijateljima na Bliskom istoku (Izrael, Saudijska Arabija) - naime, ako Iran izađe iz sporazuma upravo tu činjenicu će Trump iskoristiti za još veću eskalaciju, a ona može voditi i u rat.
Na potezu je Iran, ali još i više na potezu su druge potpisnice sporazuma iz 2015. Ako žele izbjeći novu veliku napetost moraju snažno, i što je još važnije, kolektivno, stati u obranu sporazuma, ali to znači ući u direktnu političku konfrontaciju s Washingtonom, a pitanje je koliko je ijedna od navedenih spremna na to.
List Foreign Policy piše kako je Trump "odbacivanjem nuklearnog sporazuma napravio najdestruktivniji vanjskopolitički potez američke administracije još od invazije na Irak 2003." - destruktivan potez svakako jest, naročito kao uvertira u nešto još puno opasnije, ali Obamin napad na Libiju 2011. i pokretanje destabilizacije Sirije uz pomoć radikalnih Islamista te iste godine svakako su destruktivniji "realizirani" koraci.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.