Stigla je potvrda - i od strane Bijele kuće, i od strane Kremlja: američki predsjednik Donald Trump i ruski predsjednik Vladimir Putin održat će svoj prvi zajednički summit 16. srpnja u Helsinkiju, glavnom gradu Finske.
Helsinki je svakako zanimljiv odabir te podsjeća na pojedine američko-sovjetske susrete u doba Hladnog rata. Neka vrsta Hladnog rata i danas je na snazi, no odnos između Rusije i SAD-a otkako je na vlasti u Washingtonu Donald Trump je, u najmanju ruku, nedorečen. Može li summit 16. srpnja biti prekretnica u odnosima nakon gotovo desetljeća velikih animoziteta?
Neki smatraju da može, a aktualni američki saveznici u Europi, naročito oni anti-ruski nastrojeni, već sada strepe od ishoda ovog summita. Naime, do susreta dolazi u trenutku naglog srozavanja odnosa između Europe i SAD-a, naročito između Bruxellesa (i Berlina) i Washingtona, do te mjere da predsjednik Europskog Vijeća, Donald Tusk, danas upozorava na "najgori scenarij" u trans-atlantskim odnosima.
U isto vrijeme nije tajna da se Rusija još od Trumpove pobjede, što javno, što potajno, nada detantu, ali on ipak još nije stigao, a dobar dio Trumpovog prvog (možda i jedinog) mandata već je prošao.
Imajući pak u vidu potencijalne velike zaokrete koji bi mogli proizaći iz tog summita koji se održava za manje od 3 tjedna, nije uopće pretjerano reći da će susret u Helsinkiju biti važniji, iščekivaniji i po ostatak svijeta utjecajniji od nedavnog velikog summita Kima i Trumpa u Singapuru.
Ipak, čekajući Helsinki, Singapur nam može biti jako dobar ogledni primjer i temelj za prognozu. Brzina kojom je Trump okrenuo retoriku prema Sjevernoj Koreji, pružio joj ruku pomirenja i "izvukao" Kima iz duge hladne izolacije, je upravo fascinantna. Dakako, jasno je da takvi brzi zaokreti ne odražavaju neku veliku stabilnost te nove situacije mogu podjednako brzo biti ponovno preokrenute. No, ako pođemo od pretpostavke da su namjere iskrene, a ne da je u pripremi pakleni scenarij kakav je smješten Libiji koja je nakon dogovora o prestanku rada na oružju za masovne uništenje "masovno uništena", onda nam Singapur zaista mnogo govori, prije svega o kapacitetu Trumpove vanjske politike i volji da učini nešto pozitivno.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.