X
VELIKA AKCIJA: Od jeseni do jeseni - 1 godina pretplate za  75 €  50 €!
Dobrodošli na advance.hr!
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), ali isključivo za funkcionalnost samih stranica (ovdje nema prikupljanja Vaših podataka za nikakve marketinške agencije). Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), no isključivo za funkcionalnost samih stranica. Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Slažem se s uvjetima korištenja

Tko je Kamala Harris? Nova demokratska zvijezda u usponu i potencijalna kandidatkinja za predsjednicu SAD-a 2020. iza koje stoji clintonovski lobi

PIŠE:
Objavljeno:

Nakon nešto više od pola godine otkako je započela vladavina Donalda Trumpa i njegove administracije, Demokratska stranka je više nego ikad željna maknuti Republikance i kontroverznog predsjednika s trona. Trumpovu vladavinu obilježavaju stalni skandali, neučinkovitost izvršne vlasti, ali više od svega nacija je podjeljenija nego ikad. Čini se da su liberalna i konzervativna Amerika dva svijeta. Vrlo različiti pogledi na svijet natjerali su Demokrate na aktivnost u trenucima kada preispituju vlastiti identitet.

Premda Demokrati inzistiraju da je njihova pozornost usmjerena prema izborima za Kongres u sredini Trumpova mandata 2018. već se naveliko špekulira tko će biti njihov kandidat na predsjedničkim izborima 2020. Jedna od mogućih kandidatkinja je nova, i sve donedavno relativno nepoznata, demokratska zvijezda u usponu: senatorica iz Kalifornije Kamala Harris. Riječ je o prvoj Amerikanki indijskog porijekla i drugoj afroameričkoj zastupnici u američkom Senatu. Harris je novo lice Demokrata koje izgleda kao bogomdano za nove izazove. Pripadnost manjinskoj zajednici i liberalni stavovi, sjajno obavljanje posla u Senatu i povezanost s clintonovskim lobijem, Harris jamče jako obećavajuću političku budućnost.

Rođena 1964. kao kći majke Indijke, medicinske stručnjakinje koja je imigrirala u SAD, i oca crnca jamajkanskih korijena i profesora ekonomije, Harris je provela djetinjstvo u Berkeleyju. Od malih nogu upoznata je s aktivizmom za ljudska prava. U intervjuu 2014. kazala je da je u početku njena obitelj bila skeptična zbog njene odluke da postane tužiteljica. U očima njenih roditelja "ili si za javnu sigurnost ili za ljudska prava i građanske slobode". "Može se biti za oboje", izjavila je. "I tako ja pristupam mom poslu i javnoj službi."

Harris je odslužila dva mandata kao okružna tužiteljica San Francisca, prva žena koja je držala tu poziciju prije nego što je bila izabrana kao prva žena državna tužiteljica Kalifornije. Tu je funkciju obnašala od 2011. do 2016. Na toj funkciji pozitivno istaknula se zbog mnogih uspjeha. 2012. uspjela je obiteljima pod hipotekom osigurati financijsko olakšanje od 18.4 milijardi dolara. 2016. izborila se za 1.1 milijardu dolara od koledža koji su prakticirali lihvarske i nezakonite prakse. Harris se borila za istospolne brakove u Kaliforniji što je stvorilo pravne temelje za odluku Vrhovnog suda SAD-a iz 2012. da se istospolni partneri imaju pravo vjenčati. Kao državna tužiteljica Harris se predano borila protiv transnacionalnih krijumčara drogom, oružjem i ljudima. Pri kandidaturi za Senat 2016. podržali su je Barack Obama i Joe Biden. U siječnju ove godine postala je prva žena indijskoga porijekla i druga crnkinja u američkom Senatu. Tijekom nekoliko mjeseci u Capitol Hillu, Harris je zaradila potporu od progresivaca i liberala.

Harris se uspjela posebno istaknuti kad se ranije ove godine sukobila s državnim tužiteljem Jeffom Sessionsom prilikom ispitivanja u Senatu tijekom istrage o navodnom ruskom miješanju u američke izbore. Harris je bez pauze žestoko ispitivala Sessionsa oko njegovih kontakata s Rusima dok je bio dužnosnik u Trumpovoj izbornoj kampanji. Stalno mu se ubacivala u izlaganje, tražeći čistije odgovore. Harris je jako iznervirala Republikance u odboru Senata pa su je informirali da je njeno vrijeme završilo. To je bilo drugi puta u istom tjednu u lipnju da su je kolege senatori zaustavili pri ispitivanju. Prije toga je ispitivala zamjenika državnog tužitelja Roda Rosensteina. Takve vatrene razmjene riječi pomogle su senatorici iz Kalifornije da se predstavi kao jedna od vođa oporbe u Trumpovoj eri. To je dalo zamah špekulacijama da će se možda kandidirati za predsjednicu Sjedinjenih Država 2020. Među mogućim kandidatima Demokrata za predsjednika 2020. spominju se Bernie Sanders, Joe Biden, Elizabeth Warren, Kirsten Gillibrand, Cory Booker, itd. Svoje mjesto bi mogla pronaći i Harris koja je jedna od vjerojatnijih kandidata.

Konzervativni časopis National Review postavio je pitanje: "Je li Kamala Harris budućnost politike?" Odgovor je glasio: "Trebamo se nadati da nije." Autor je smatrao da je Harris pokazala nepoštovanje prema dugotrajnim tradicijama Senata što je dokaz gubitka pristojnosti u politici. Drugi kritičari optužili su je za privlačenje pozornosti ispred kamera. Harris je odbacila kritike jer smatra da se "istina mora uzdići iznad pristojnosti."

Nakon zapaženih javnih istupa, Harris su podržali mnogi kolege iz stranke uključujući senatoricu iz Massachusettsa Elizabeth Warren koja se također pojavljuje u nagađanjima kao moguća kandidatkinja za predsjednicu. Mnogi kritičari Harris zamjeraju nesklonost političkim rizicima zato što se često ne želi izjašnjavati o kontroverznim pitanjima već je više obuzeta naporima da sačuva svoju političku karijeru bez mrlja. No, Harris je upravo onakav tip političarke i vođe kakav prija Demokratima u vremenima kad se ponovo moraju definirati kao stranka. Harris je novo lice u politici koje unosi svježinu i novine, tj. nudi drukčiji stil političkog nastupa.

U Americi u kojoj još uvijek nije izbrisan rasizam, gdje su nedavno pripadnici Ku Klux Klana održali okupljanje u sveučilišnom gradu Charlottesvilleu i gdje im se suprotstavila velika masa prosvjednika, rasna pitanja su važna. Također i Demokratska stranka odlučuje kakva će joj biti rasna politika. Stranka se našla u dvoumljenju između onih koji smatraju da treba ponovo privući bjelačku radničku klasu koja je prebjegla Trumpu i onih koji misle da treba mobilizirati crnačku populaciju koja je slabije glasovala na izborima 2016. Ako se odluče za drugu opcije Harris bi bila odličan izbor. Demokrati se osim toga dvoume trebaju li se pozicionirati više lijevo prema stavovima Bernija Sandersa i podržavati sveopće besplatno zdravstvo i obrazovanje, više minimalne plaće ili se pozicionirati u centar i biti umjeren. Harris je političarka koja spada u lijevi centar pa bi joj odgovaralo da stranka izabere taj put.

Harris je glavni nedostatak da je relativno nova u politici i nepoznata na nacionalnoj razini. Nedavno istraživanje pokazalo je da 53% glasača nikada nije čulo za nju. Ali bio je nov i relativno nepoznat Obama pa je postao predsjednik. Harris je svakako političarka s velikim mogućnostima. Ona utjelovljuje vođu čiji uspjeh inspirira mlade žene, pogotovo pripadnice manjina koje se u njoj prepoznaju. Istovremeno retorika i stavovi Harris su često centrističke. Međutim, veliko je pitanje hoće li se Harris moći oduprijeti Wall Streetu, farmaceutskoj i naftnoj industriji prilikom potencijalne kandidature. Harris ne želi izazivati politike koje poput Trumpove favoriziraju zakon i red već želi promijeniti percepciju odnosu prema kriminalu od "tvrdog stava prema kriminalu" prema "pametnom stavu prema kriminalu", kao što je uostalom naslov njene knjige iz 2009.

Jedna od ključnih sastavnica političke agende Harris je i reforma kriminalnog sudstva, a upravo na toj temi je Demokratska stranka kiksala u prošlosti. Npr. prozatvorenička reforma kriminalnog sudstva devedesetih za vrijeme Billa Clintona je odvela tisuće mladih crnaca u zatvore. Hillary Clinton ju je podržavala što joj nije dobro došlo na izborima 2016. Harris zahtijeva da se reforma temelji na praktičnim problemima: ohrabrivanje država da reformiraju sustave jamčevine zbog kojih osumnjičeni s nižim prihodima budu pritvoreni jer nemaju novca da plate izlazak na slobodu, tretiranje zatvorenih žena s većim dostojanstvom, osiguravajući im besplatne tampone i besplatne pozive doma obitelji. Harris se osim toga zalaže i za zatvaranje nasilnih prijestupnika i kažnjavanje roditelja za markiranje njihove djece iz škole.

Sjajno odrađivanje posla na mjestu senatorice privuklo je pažnju demokratskog establišmenta uključujući donatore Clintonovih i članove osoblja stožera Hillary Clinton. Upravo oni staju iza nove zvijezde u usponu iz Kalifornije. U srpnju se Harris susrela s financijerima Clintonovih na Hamptonsu i sudjelovala je na svečanom ručku organiziranom od strane Liz Robbins, jedne od glavnih lobistica Hillary Clinton. Kasnije se Harris vratila na Hamptons (istočni dio otoka Long Island kod New Yorka) gdje se ponovo susrela s top donatorima Clinton. Tada se Harris susrela s producentom Harveyjem Weinsteinom, Citigroup bankarom Rayom McGuireom i bivšom veleposlanicom SAD-a u UN-u Susan Rice.

Osim okupljanja s donatorima, Harris je zaposlila u svoj tim nekoliko bivših članova stožera Clinton. Regionalni ravnatelj Hillary za Ameriku Sergio Gonzales pridružio se u washingtonskom uredu Harris prošlog ožujka. Lily Adams, koja je služila kao zamjenica ravnatelja komunikacija DNC-a prije nego što se pridružila kampanji Clinton, sada radi kao komunikacijska ravnateljica Harrisove. Zamjenica novinske tajnice Harris, Kate Waters također je radila u kampanji Clintonove. Kadrovska zaposlenja govore da Harris želi napuniti svoj stožer ljudima koji imaju iskustva rada u predsjedničkim kampanjama.

Stalni i raskošni sastanci s moćnicima i lobistima znače da se demokratska elita okuplja oko Kamale Harris koja stoga ima veliku šansu da uđe u utrku za Bijelu kuću. Ali neovisno o tome Harris ima svijetlu političku perspektivu, tj. u budućnost. Njena zvijezda bi trebala još više sjati jer bi mogla dobivati sve važnije političke funkcije. Kamala Harris predstavlja upravo ono što liberalna i progresivna Amerika želi: novo političko lice, ženu, crnkinju, zaštitnicu obespravljenih i manjinskih zajednica, borca protiv kriminala i čuvaricu zakona.

Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.

1. korak: Za nastavak čitanja odaberite pretplatu:
 
1 mjesec
14 €
Pristup kompletnom advance.hr sadržaju u trajanju od 30 dana.
Izaberi
Mjesec dana pretplate
Potpuni pristup svim sadržajima i arhivi advance.hr
Mogućnost korištenja raznih načina plaćanja.
Ograničena akcija
AKCIJA! 1-godišnja pretplata!
 75 €  50 €  
(mogućnost plaćanja i na rate:
4.16 € mjesečno*)
*Iznos u slučaju plaćanja na 12 rata (opcija za sada dostupna samo preko PBZ banke).
Potvrdi
Trajanje pretplate - 12 mjeseci
Potpuni pristup svim sadržajima i arhivi advance.hr
Specijalna ponuda je ograničena, iskoristite je dok traje!


 
Pristup samo ovom tekstu
5 €
Umjesto pretplate možete kupiti pristup samo ovom tekstu.
Izaberi
Uplatom ćete imati pristup ovom tekstu
Drugi tekstovi neće Vam biti dostupni (osim ako i za njih ne uplatite pristup)
Putem ovog koraka kreirat će Vam se korisničko ime tako da ako želite možete jednostavno proširiti svoj pristup uplatom jedne od regularnih pretplata.

2. korak: Odaberite način plaćanja
Pređite preko jedne od gornjih opcija i prikazat će Vam se detaljniji opis metode plaćanja.
Korištenjem sustava za online naplatu pristajem na Opće uvjete korištenja i Pravila o zaštiti privatnosti kao i na Opće uvjete o online plaćanju
Potreban je pristanak na uvjete korištenja
O sustavu pretplate:
- Klikom na odabranu opciju bit ćete prebačeni na sigurni sustav WSPay gdje možete u nekoliko trenutaka obaviti kupnju
- Možete birati između nekoliko metoda plaćanja, uključujući kartično plaćanje, kriptovalute itd.
- Kad Vam pretplata istekne bit ćete o tome obavješteni - pretplata se NE obnavlja automatski, odnosno morat ćete je sami obnoviti putem ovog sustava
- Nakon uspješne uplate dobit ćete korisničke podatke (ako ste novi korisnik).
- WSpay - Web Secure Payment Gateway advance.hr koristi WSPay za online plaćanja. WSPay je siguran sustav za online plaćanje, plaćanje u realnom vremenu, kreditnim i debitnim karticama te drugim načinima plaćanja. WSPay kupcu i trgovcu osiguravaju siguran upis i prijenos upisanih podataka o karticama što podvrđuje i PCI DSS certifikat koji WSPay ima. WSPay koristi SSL certifikat 256 bitne enkripcije te TLS 1.2 kriptografski protokol kao najviše stupnjeve zaštite kod upisa i prijenosa podataka.