Nakon nešto više od pola godine otkako je započela vladavina Donalda Trumpa i njegove administracije, Demokratska stranka je više nego ikad željna maknuti Republikance i kontroverznog predsjednika s trona. Trumpovu vladavinu obilježavaju stalni skandali, neučinkovitost izvršne vlasti, ali više od svega nacija je podjeljenija nego ikad. Čini se da su liberalna i konzervativna Amerika dva svijeta. Vrlo različiti pogledi na svijet natjerali su Demokrate na aktivnost u trenucima kada preispituju vlastiti identitet.
Premda Demokrati inzistiraju da je njihova pozornost usmjerena prema izborima za Kongres u sredini Trumpova mandata 2018. već se naveliko špekulira tko će biti njihov kandidat na predsjedničkim izborima 2020. Jedna od mogućih kandidatkinja je nova, i sve donedavno relativno nepoznata, demokratska zvijezda u usponu: senatorica iz Kalifornije Kamala Harris. Riječ je o prvoj Amerikanki indijskog porijekla i drugoj afroameričkoj zastupnici u američkom Senatu. Harris je novo lice Demokrata koje izgleda kao bogomdano za nove izazove. Pripadnost manjinskoj zajednici i liberalni stavovi, sjajno obavljanje posla u Senatu i povezanost s clintonovskim lobijem, Harris jamče jako obećavajuću političku budućnost.
Rođena 1964. kao kći majke Indijke, medicinske stručnjakinje koja je imigrirala u SAD, i oca crnca jamajkanskih korijena i profesora ekonomije, Harris je provela djetinjstvo u Berkeleyju. Od malih nogu upoznata je s aktivizmom za ljudska prava. U intervjuu 2014. kazala je da je u početku njena obitelj bila skeptična zbog njene odluke da postane tužiteljica. U očima njenih roditelja "ili si za javnu sigurnost ili za ljudska prava i građanske slobode". "Može se biti za oboje", izjavila je. "I tako ja pristupam mom poslu i javnoj službi."
Harris je odslužila dva mandata kao okružna tužiteljica San Francisca, prva žena koja je držala tu poziciju prije nego što je bila izabrana kao prva žena državna tužiteljica Kalifornije. Tu je funkciju obnašala od 2011. do 2016. Na toj funkciji pozitivno istaknula se zbog mnogih uspjeha. 2012. uspjela je obiteljima pod hipotekom osigurati financijsko olakšanje od 18.4 milijardi dolara. 2016. izborila se za 1.1 milijardu dolara od koledža koji su prakticirali lihvarske i nezakonite prakse. Harris se borila za istospolne brakove u Kaliforniji što je stvorilo pravne temelje za odluku Vrhovnog suda SAD-a iz 2012. da se istospolni partneri imaju pravo vjenčati. Kao državna tužiteljica Harris se predano borila protiv transnacionalnih krijumčara drogom, oružjem i ljudima. Pri kandidaturi za Senat 2016. podržali su je Barack Obama i Joe Biden. U siječnju ove godine postala je prva žena indijskoga porijekla i druga crnkinja u američkom Senatu. Tijekom nekoliko mjeseci u Capitol Hillu, Harris je zaradila potporu od progresivaca i liberala.
Harris se uspjela posebno istaknuti kad se ranije ove godine sukobila s državnim tužiteljem Jeffom Sessionsom prilikom ispitivanja u Senatu tijekom istrage o navodnom ruskom miješanju u američke izbore. Harris je bez pauze žestoko ispitivala Sessionsa oko njegovih kontakata s Rusima dok je bio dužnosnik u Trumpovoj izbornoj kampanji. Stalno mu se ubacivala u izlaganje, tražeći čistije odgovore. Harris je jako iznervirala Republikance u odboru Senata pa su je informirali da je njeno vrijeme završilo. To je bilo drugi puta u istom tjednu u lipnju da su je kolege senatori zaustavili pri ispitivanju. Prije toga je ispitivala zamjenika državnog tužitelja Roda Rosensteina. Takve vatrene razmjene riječi pomogle su senatorici iz Kalifornije da se predstavi kao jedna od vođa oporbe u Trumpovoj eri. To je dalo zamah špekulacijama da će se možda kandidirati za predsjednicu Sjedinjenih Država 2020. Među mogućim kandidatima Demokrata za predsjednika 2020. spominju se Bernie Sanders, Joe Biden, Elizabeth Warren, Kirsten Gillibrand, Cory Booker, itd. Svoje mjesto bi mogla pronaći i Harris koja je jedna od vjerojatnijih kandidata.
Konzervativni časopis National Review postavio je pitanje: "Je li Kamala Harris budućnost politike?" Odgovor je glasio: "Trebamo se nadati da nije." Autor je smatrao da je Harris pokazala nepoštovanje prema dugotrajnim tradicijama Senata što je dokaz gubitka pristojnosti u politici. Drugi kritičari optužili su je za privlačenje pozornosti ispred kamera. Harris je odbacila kritike jer smatra da se "istina mora uzdići iznad pristojnosti."
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.