Bivša sovjetska republika Armenija jedna je od svega nekoliko zemalja na prostoru Euroazije koja se još uvijek politički nalazi orijentirana prema Moskvi. Kako smo već i konstatirali u više navrata, takva politička orijentacija Zapadu je dugo godina bila nepoželjna, no, otkako je došlo do naglog zahlađenja odnosa između Rusije i Zapada, takva politička orijentacija sada je postala i nedopustiva.
Kada je Ukrajina krenula tim putem desio se Maidan, kada je Makedonija počela koketirati s Rusijom po pitanju izgradnju novog plinovoda, desile su masovne demonstracije koje su skoro srušile vlast u Skoplju. Kada je mađarski premijer Orban poručio da želi veću ekonomsku suradnju s Rusijom nazvan je diktatorom i fašistom itd. S druge strane kada je predsjednik Bjelorusije kritizirao rusku aneksiju Krima njegov status "diktatora" naglo je nestao.
Primjera je mnogo i svi upućuju na jedno - na snazi je Zapadna politika koja ima za cilj odrezati sve ruske bliske veze, naročito u ruskom okruženju. Ima logike, ako se Rusiju želi izolirati valja ju izolirati prije svega od njenog neposrednog susjedstva. Rusija je toga itekako svjesna pa su stoga i odobrili akciju u Ukrajini da se ne bi našli posve izolirani s te strane.
No, postoje i druge strane svijeta izuzev ruske zapadne granice, tu je svakako i jug. Dakako, Armenija ne graniči direktno s Rusijom, ali joj je vrlo blizu, "preko puta" Azerbajdžana i Gruzije. Što se pak tiče Gruzije Rusija je već "zagazila" u nju držeći pod političkom kontrolom njene dvije odmetnute provincije, Abhaziju i Južnu Osetiju.
Armenija na karti
Armenija na kartiArmenija je ruski politički i ekonomski saveznik, jedan od lojalnih. Nadalje, u blizini glavnog grada Armenije, Erevana, nalazi se ruska zračna vojna baza u kojoj se nalazi oko 5,000 ruskih vojnika.
Armenija je jedna od članica Euroazijske Ekonomske Unije, trgovinske zone predvođene Rusijom, zajedno s Bjelorusijom i Kazahstanom. Ta činjenica čini Armeniju jednom od tri najvažnije zemlje za ruski utjecaj u regiji. Stoga, prije nego se osvrnemo na aktualnosti, valja konstatirati kako bi promjena vlasti u Armeniji bila nešto vrlo "slatko" u interesu Zapadnih sila. Bilo bi to potencijalno rušenje Euroazijske Ekonomske Unije, velikog i važnog ruskog projekta koji ima ambicije širiti se (uskoro bi trebao ući i Kirgistan).
Želi li netko izvesti državni udar u Armeniji? Recimo to da je Armenija svojom politikom prema Moskvi gotovo uvijek na "listi čekanja" za državni udar, ona je bez sumnje već unaprijed dugoročno obilježena.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.